Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Bahamy pláž
Bahamy Bahamy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Časový posun: stejná časová zóna jako východ USA
Jazyk: angličtina (spíše anglická než americká)
Měna: Bahamský dolar, ekvivalent USD 1:1, běžně jsou přijímány bankovky USD.

Ceny za zboží i služby jsou nepoměrně vyšší než v Evropě. K cenám se navíc připočítává povinné spropitné, které obvykle činí 15-20% a k této částce se následně připočítává 10% DPH.

Doprava funguje dle britských pravidel, tj. jezdí se vlevo a je vyžadována zvýšená pozornost zejména na kruhových objezdech. Turisté mohou použít řidičský průkaz své země až do 3 měsíců pobytu. Řada vozidel do země je dovážena z USA s volantem na levé straně.

Nedoporučuje se chodit o samotě mimo hlavní hotely, turistické oblasti, pláže a centra Nassau, hlavně po setmění. V případě loupežného přepadení se nedoporučuje klást odpor, protože většina útočníků bývá ozbrojená. Nejvyšší zločinnost je na hlavních ostrovech New Providence a Grand Bahama, ostatní jsou relativně bezpečné.

Je nutno se vhodně chránit před slunečním zářením, nebezpeční mohou být též mořští živočichové, hlavně medúzy.

Doporučujeme pít pouze vodu ze zakoupených lahví.

Pro Bahamy není povinné žádné očkování (s výjimkou očkování proti covid-19, kdy je nutné  sledovat aktuální pravidla vstupu), zdravotnictví je na velmi dobré úrovni. Je nutné uzavřít před cestou kvalitní zdravotní pojištění, ovšem i tak může být úhrada nákladů vyžadována v hotovosti. Ceny za zdravotní péči jsou vysoké.

Situaci s výskytem horečky dengue lze považovat za stabilizovanou. Nadále se však doporučuje toto onemocnění nepodceňovat a v případě výskytu zvýšených teplot a zhoršení zdravotního stavu neprodleně vyhledat lékaře. Informace o dengue lze nalézt na internetových stránkách Světové zdravotnické organizace www-who.int/topics/dengue/en/. Jde o akutní horečnaté onemocnění virového původu s příznaky podobnými chřipce. Nákaza se přenáší komářím bodnutím. Preventivním opatřením je používání repelentů a moskytiér. Účinné očkování neexistuje.

Hurikány v Karibiku se vyskytují období červenec-listopad, zpravidla nejaktivnější měsíce v oblasti Baham a Kuby jsou září a říjen. V případě vzniku nebezpečí je nutno se řídit instrukcemi a požadavky jednotek záchranného bezpečnostního systému. Aktuální monitoring výskytu tropických bouří lze nalézt na webových stránkách www.zmenyklimatu.estranky.cz a www.nhc.noaa.gov.

Efektivita záchranného systému může být ztížena skutečností, že Bahamy jsou souostroví zabírající společně s mořskou plochou území velikosti Kalifornie. V případech individuální turistiky se proto doporučuje zjistit dopravní dostupnost a dopravní spojení mezi ostrovy ještě před cestou. Více informací (v angličtině) lze najít na webových stránkách: www.bahamas.com, www.grand-bahama.com


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.