Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Guatemala Tikal
Guatemala Guatemala
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V Guatemale se v poslední době značně zhoršila bezpečnostní situace, často dochází k únosům, napadení a okradení cizinců. Doporučujeme cestovat pouze ve dne, vyhýbat se osamělým místům, nocovat pouze v hotelu, ne v přírodě či v odstaveném autě, nenechávat osobní věci bez dozoru. Před odjezdem je vhodné opatřit si fotokopie cestovního pasu, víz, letenek, dokladů k pojištění a tyto kopie uschovat stranou od originálů. Případně zaslat tyto kopie na Velvyslanectví ČR v Mexiku nebo navštívit Honorární konzulát ČR v Guatemale.

Na některých místech v Guatemale (především mezi indiánským obyvatelstvem) je nebezpečné fotografovat. V nedávné minulosti došlo k několika případů, kdy z tohoto důvodu byli turisté vesničany fyzicky napadeni.Vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení. Ve většině případů, je za fotografii nutné zaplatit.

Doporučujeme vzít si s sebou mezi jinými protiprůjmové léky a ev. antibiotika, krém s ochranným faktorem a repelent. Proti časovému posunu a horku se doporučuje užívat vitamíny a pít hodně tekutin. V Guatemale jsou mimo hlavní města časté nemoci jako malárie, dengue, žloutenka, cholera, žlutá zimnice, břišní tyfus, améby atd. Turisté by se měli vyhýbat místům se stojatými vodami a loužemi, používat spreje k hubení komárů v místnostech i osobní repelenty. Doporučujeme před cestou příslušná očkování, minimálně proti hepatitidě A, tyfu a tetanu nebo dle doporučení hygienické stanice v ČR.

V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu, důkladně očistit veškeré ovoce a zeleninu či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku a nestravovat se v pouličních stáncích.

K zapůjčení automobilu je nutno předložit mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu. V Guatemale není absolutní přednost chodců a při přecházení silnice je nutná opatrnost.

Ceny jsou označovány Q, což je značka místní měny guatemalského quetzalu (mezinárodní značka GTQ). K cenám zboží a služeb (mimo potravin, léků a tiskovin včetně knih) je připočítávána 10 % DPH a v hotelích dodatečná daň 10 % DPH.

Časový posun v Guatemale je -7 hodin (v době letního čas, který Guatemala nezavádí -8 hodin). Úředním jazykem je španělština. Teploty jsou zde vysoké a v zimě jsou velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí.

V Guatemale je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.