Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Honduras papoušci
Honduras Honduras
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Hondurasu, mohou vyhledat lékařskou pomoc ve všech místních zdravotnických zařízeních. Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V Tegucigalpě existuje několik zdravotnických zařízení se solidním standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň značně nízká.

Pokud jde o zdravotní situaci v zemi, při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici. V pralesních zónách se dále vyskytují některé tropické nemoci, přenášené komáry (např. dengue či malárie), doporučuje se proto vyhýbat místům se stojatou vodou a chránit se proti komárům různými ochrannými prostředky. Mezi zdravotní rizika pro cestovatele po Hondurasu lze považovat také onemocnění průjmem, parazity (améby), zánětem spojivek, příušnicemi, cholerou. Proto je před cestou vhodné podrobit se očkování a po návratu do ČR příslušným vyšetřením. Doporučujeme vzít s sebou mezi jinými léky proti žaludečním a střevním potížím, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem a repelent. V souvislosti s místními hygienickými podmínkami se doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu, či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku.

Důležitá telefonní čísla:

(telefonní předvolba +504)

Červený kříž tel. 00504 195

Hasiči tel. 00504 198

Policie tel. 00504 911

Nemocnice v Tegucigalpě:

Hospital Honduras Medical Center, Tegucigalpa, tel. 00504 2280 1500

Hospital La Policlínica, Comayaguela 3era. avenida entre 7ma y 8va Calle, Tegucigalpa, tel. 00504 2283 4111

Hospital del Valle, Blvd. Del Norte, frente a Texaco Palenque, San Pedro Sula, tel. 00504 2527 8400

Centro Médoco CEMESA, Colonia Altamira, Blvd. Del Sur, San Pedro Sula, tel. 00504 2516 0174

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.