Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Honduras papoušci
Honduras Honduras
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Občané ČR mohou na území Hondurasu pobývat bez víza po dobu 90 dnů, poté je nutno prodloužit pobyt na imigračním úřadě. Maximální délka prodloužení je 90 dnů, poplatek na každý měsíc je 20,- USD. Při vstupu do země je nutné prokázat se cestovním pasem s platností minimálně šest měsíců. Při odjezdu ze země je třeba uhradit poplatek, který ale již bývá zahrnut v ceně letenky.

Honduras, Guatemala, Salvador a Nikaragua jsou členy tzv. C4 - uskupení volného pohybu osob. To pro cestovatele v praxi znamená, že tyto státy mezi sebou sdílí informace o pohybu cizinců přes jejich vnitřní hranice a zejména, že celkový maximální počet dní bezvízového turistického pobytu (90 dní) se sčítá - nelze tedy překročit 90 dní souvislého pobytu celkem ve všech těchto zemích.

Příklad: Turista stráví 20 dní v Hondurasu, 30 dní v Guatemale, 15 dní v Nikaragui a 25 dní v Salvadoru - celkem již vyčerpal 90 dní pobytu a prostor C4 musí opustit.

Zároveň je třeba při prvním vstupu do prostoru C4 (přes kteroukoli z uvedených čtyř zemí) pečlivě zkontrolovat, kolik dní pobytu zapsal celník do vstupního formuláře. Není pravidlem, že skutečně celníci povolí 90 dní, je třeba proto v případě potřeby výslovně o tento počet dní požádat.

Honduras vyžaduje potvrzení o platném očkování proti žluté zimnici od všech osob, které do země přijíždějí z Jižní Ameriky, včetně Panamy. Očkování je požadováno bez ohledu na věk.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.