Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kostarika žáby
Kostarika Kostarika
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Nouzové telefonní číslo: 911

Všichni cizinci, nacházející se přechodně v Kostarice, mohou v urgentních případech vyhledat lékařskou pomoc. Zdravotní péči poskytují soukromé a státní nemocnice. V soukromé nemocnici je potřeba předložit před ošetřením akceptovatelné mezinárodní zdravotní pojištěním nebo uhradit hotově veškeré náklady na léčbu. Při hospitalizaci je vyžadována finanční záloha dle závažnosti onemocnění/zranění  (cca 1.000 USD. Ve státní nemocnici je ošetření poskytnuto neodkladně, poté je vyžadována úhrada nákladů za ošetření nebo předložení mezinárodního pojištění. V San José existuje rozvinutý systém zdravotnických zařízení (státních nemocnic i soukromých klinik) s dobrým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení nízká. Kontakt na nejbližšího lékaře má nicméně většina hotelů.


Hygiena je v Kostarice na dobré úrovni, voda z vodovodu je pitná, přesto se doporučuje dbát na její kvalitu (nejlépe je pít vodu v balené formě). Potraviny je před požitím vždy třeba omýt pitnou vodou a tepelně zpracovat.

V Kostarice hrozí nákaza malárií a dengue. Jako ochrana před komáry přenášejícími tyto nemoci se používají repelenty s obsahem látky permethrin a profylaxe, která spočívá v užívání tablet několik dní před příjezdem, v průběhu a několik dní po opuštění rizikové oblasti. Nemoc dengue se vyznačuje vysokými teplotami, bolestí kloubů a svalů, celkovou únavou a v horších případech i krvácením, při těchto příznacích ihned vyhledejte lékaře. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.