Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kuba pláž Santa Fe
Kuba Kuba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnost:
V souvislosti s dlouhodobě zhoršenou ekonomickou situací na Kubě, postupně od roku 2020 stoupá počet krádeží i loupežných přepadení, včetně turistů, což nebývalo v minulosti obvyklé. Všeobecná bezpečnostní situace v zemi je však ve srovnání s ostatními zeměmi regionu stále relativně přijatelná. Přítomnost uniformovaných i neuniformovaných příslušníků bezpečnostního aparátu na ulicích je poměrně velká. V Havaně a v některých dalších destinací je též na vybraných místech instalován kamerový bezpečnostní systém.

Nebezpečí krádeží existuje nejen v noci, ale i za denního světla, zejména v centru Havany (Habana Vieja, Centro Habana, Vedado) a nově i na plážích východně od Havany (Playas del Este), zejména na opuštěných místech.

Jako všude, tak i na Kuba je nutné dodržovat základní pravidla opatrnosti, aby návštěvník předcházel případným incidentům bezpečnostního charakteru:

- zavazadla mít pod stálou kontrolou (zejména na východních plážích Havany: Santa María, Guanabo; pláž Tarará má kontrolovaný vstup a nachází se v uzavřeném komplexu),
- nepřespávat v parku či na plážích (na plážích platí zákaz); v noci a nad ránem při pohybu mimo ubytovací zařízení nemít u sebe větší množství peněz či drahou techniku,
- nenavštěvovat liduprázdné uličky Havany, resp. opuštěná místa všeobecně (nedoporučuje se navštěvovat po setmění ani havanskou pevnost Castillo del Moro a okolí)
- nevozit s sebou cennosti, oblékat se spíše nenápadně a peníze si rozdělit na více míst a mezi více osob,
- auta se snažit parkovat vždy na hlídaných parkovištích,
- ženám cestujícím na Kubu samostatně se doporučuje připojit se již na letišti k jiným turistům a necestovat do Havany samostatně taxíkem (i oficiálním), ani se osamoceně v noci pohybovat po Havaně,
- je praktické mít s sebou ofocenou datovou stránku cestovního dokladu a 2 pasové fotografie.
- cennosti ukládat do hotelového trezoru.

Bezpečnost v hotelových komplexech je na velmi vysoké úrovni, komplexy jsou pod stálým dohledem.

Kuba, podobně jako další exotické destinace je též po dlouhé roky vyhledávána jako středisko „sexuální turistiky”. Kubánské úřady se prostituci snaží potírat, nicméně ve skryté formě prostituce prosperuje dál. Na prostituci je vázána další kriminalita.

Ubytování:
Ubytování v hotelech na Kubě je relativně dobré kvality. Hotely jsou většinou provozovány společně se zahraničním partnerem - řetězce převážně španělských, německých a kanadských hotelů zaručují standardní kvalitu služeb. Pestrost nabídky v oblasti stravovacích služeb (i ve velkých hotelech) je ve srovnání s ostatními turistickými destinacemi v regionu omezenější, záleží také případ od případu, nárazově zařízení čelí nedostatku některých surovin či produktů.  
Turisté mohou využít i ubytování v soukromí v tzv. casas particulares.
Kempovat či nocovat pod širým nebem sice není oficiálně zakázáno, avšak pro tento způsob turistiky nejsou na Kubě vytvořeny podmínky. Podmínky v existujících obdobách našich kempů, zdaleka nedosahují úrovně nejprostších kempů v Evropě. Nocování na plážích je zakázáno.

Zdraví:
Pro cestu na Kubu není předepsáno žádné povinné očkování. Doporučené je očkování proti žloutence typu A i B, proti břišnímu tyfu a choleře.
I přestože místní obyvatelé často běžně konzumují vodu z kohoutku, k pití není doporučeno používat vodu z místní vodovodní sítě, ale pouze vodu kupovanou v láhvi s neporušeným uzávěrem nebo převařenou. Nedoporučuje se konzumace potravin od drobných prodejců na ulici.

Na Kubě se vyskytují onemocnění přenášená komáry, zejména horečka dengue. Jde o akutní horečnaté onemocnění virového původu s příznaky podobnými chřipce. Nákaza se přenáší komářím bodnutím. Účinné očkování neexistuje. Je nutné se chránit používáním repelentů a moskytiér, zejména ráno a večer, kdy jsou komáři nejaktivnější, a dále při pohybu v přírodě či v blízkosti stojatých vodních ploch (to se týká i některých částí Havany a dalších měst, které  jsou často zaplavovány v důsledku nefunkční kanalizace). Informace o dengue lze nalézt na internetových stránkách Světové zdravotnické organizace https://www.who.int/health-topics/dengue-and-severe-dengue.

Kuba se potýká s akutním nedostatkem léků všeho druhu, včetně analgetik (Ibuprofen, Paralen), antihistaminik, antibiotik, lékům proti průjmu apod. Nedostatečný je i základní zdravotnický materiál. Důrazně doporučujeme si s sebou na ostrov přivézt základní lékárničku. Všechny potřebné léky nebývají dostupné ani v nemocnicích.

Kubánské úřady vyžadují vyplnění zdravotní deklarace o momentálním zdravotním stavu cestovatele na webu www.dviajeros.mitrans.gob.cu. Formulář je dostupný v angličtině a španělštině. Formulář je možné vyplnit nejdříve 72 hodin před plánovaným odletem. Není možné jej vyplnit až při příjezdu na území.

Pro vstup do země je bezpodmínečně vyžadováno mít sjednané cestovního zdravotního pojištění na celou dobu pobytu. Cestovatelé, kteří nebudou mít cestovní pojištění při vstupu do země, budou povinni uzavřít pojištění přímo na letišti. Doporučuje se uzavřít pojištění ještě v ČR, protože jeho obstarání na letišti může být značně komplikované.

Finance:
Po měnové reformě z konce roku 2020 bylo zrušeno konvertibilní peso (CUC) a jedinou oficiální měnou je kubánské peso (CUP). Existuje obrovská disparita (až několikanásobná) mezi oficiálním pevným kurzem a směnným kurzem na nelegálním trhu.  Pouliční směna peněz je nelegální a nese s sebou rizika v podobě falešných bankovek, další kriminality a postihu místními orgány. Doporučujeme měnit peníze pouze v oficiálních směnárnách řetězce CADECA. Problémem pro turisty však současně je, že ceny v CUP (zejména na zemědělských trzích a v soukromých restauracích) kopírují výši nelegálního kurzu a při přepočtu oficiálním kurzem jsou tyto ceny mimořádně vysoká, Kuba tak čelí obrovským inflačním tlakům.

Upozorňujeme, že bankomaty na Kubě nefungují z různých důvodů na všech místech, někdy ani v hotelových komplexech. Platební karty vydané bankovními domy nebo společnostmi z USA či jiným způsobem vázané na USA (týká se i některých platebních karet vydávaných v ČR) na Kubě nelze z důvodu použít. Fungující bankomaty pak ani u zahraničních karet nevydávají devizy, ale pouze kubánskou měnu CUP v oficiálním směnném kurzu.

Pro cestovatele, pokud nemají předem zaplaceny všechny služby, je nanejvýš vhodné sebou přivézt dostatek hotovosti ve volně směnitelné měně (nejlépe EUR). Hotovostní operace v USD nejsou na Kubě místními úřady dovoleny. V kubánských bankách ani směnárnách není možno získat devizové prostředky (EUR či další měny), a to ani při zpětné výměně při odletu ze země. Doporučujeme proto neměnit větší obnos zahraničních deviz na CUP, ale měnit peníze postupně dle aktuální potřeby. Větší hotelové řetězce většinou akceptují platby pouze platebními kartami, stejně jako supermarkety a kvalitnější obchody za devizi (tzv. obchody MLC). Zásobování jakýmkoliv zbožím je však ve srovnání s běžnými standardy v ostatních zemích velmi omezené.

Doprava:

Při pronájmu vozidla je vhodné auto rezervovat ještě před cestou na Kubu, po příletu nemusí být vozy k dispozici. Vzhledem k monopolnímu trhu jsou ceny vyšší než v ostatních zemích regionu, složitější je i administrativa spojená s najmutím vozu. Některé stránky autopůjčoven na internetu jsou podvodné, takže je potřeba půjčovnu prověřit předem např. prostřednictvím cestovních kanceláří. Kvalita vozidel je různá. Půjčovny sice oficiálně deklarují zahrnutí pojištění do pronájmu vozu, je třeba se ale ujistit, že tomu tak při sjednávání smlouvy skutečně je. V případě nehody doporučujeme si náhradu škody vyřídit na místě, aby se předešlo řešení případu soudní cestou a s tím spojenému nucenému prodloužení pobytu. Soudní řízení, a to i v případě, že cizinec není viníkem, může trvat i v řádu několika měsíců, během kterých nesmí účastník nehody opustit zemi.

Pronájem vozu je tedy dobré důkladně zvážit, zejména při plánovaných cestách mimo hlavní turistická střediska. Doprava na Kubě může být někdy nepřehledná, se špatným značením, vozový park je převážně zastaralý, silnice s výjimkou hlavních dopravních tepen jsou často v havarijním stavu, a to i hlavním městě. V noci jsou vozovky nedostatečně osvětlené a pohybují se po nich chodci a zvířata, a to včetně hlavních cest, na kterých se řidič nezřídka setká s vozidly všeho druhu v protisměru. Velmi frekventovaným dopravním prostředkem mimo velká města jsou koňské povozy.

Na základě výše uvedeného je vhodné zvážit pro individuální cesty pronájem taxi/vozidla s řidičem, či využít služeb tzv. „colectivos“ (kolektivní taxi služby). Pro dálkové cesty mezi provinciemi je možno využít autobusy sítě Viazul či Transtur.

Pohonné hmoty:

Kuba se v posledních letech podotýká s chronickým nedostatkem pohonných hmot. Natankování se často neobejde bez fronty, v lepším případě i v řádu několika desítek minut. Čerpací stanice jsou zásobovány nepravidelně, není výjimkou, že PHM nejsou na konkrétní stanici dostupné i několik dnů. Často jsou zavedena množstevní omezení na prodej typu: pouze do nádrže vozu, nebo omezení prodaného objemu (10, 20, 30, 40 litrů …). Dlouhodobě vážné problémy s dostupností PHM existují především mimo Havanu. Zvýhodnění při tankování, resp. umožnění prodeje PHM téměř u všech čerpacích stanic, mají auta z oficiálních půjčoven se SPZ „T“. V Havaně a hlavních turistických střediscích jsou pro vozidla „T“ dokonce vyhrazené samostatné čerpací stanice. Většina stanic po ostrově pak má povinnost, třebaže v omezeném množství, vozidlům s SPZ „T“ pohonné hmoty prodat, samozřejmě za podmínky, že je má k dispozici.

Od poloviny dubna 2023 Kuba prochází bezprecedentní krizí v zásobování PHM. Diesel je běžně v prodeji jen výjimečně a na benzín, zejména více oktanový, vozidla stojí fronty několik dnů a nocí. Problémy se nevyhnuly ani vozidlům s turistickou značkou „T“, kdy ani vyčleněné čerpací stanice nemají pravidelný přísun benzínu a pokud mají, čekací doba na natankování v Havaně je přinejmenším několik hodin. Dle dostupných informací, mimo Havanu benzín buď čerpací stanice nemají, nebo nechají turistickým vozům načerpat velmi malé množství, třeba jen 10 litrů. Zatím není zřejmé, kdy dojde k obnovení hladkého zásobování PHM. Z výše uvedeného doporučujeme návštěvníkům cestovat vozem z místa svého turistického pobytu pouze tam, kam jim stačí aktuální stav nádrže na cestu tam a zpět. Velké problémy se zásobováním PHM mají i samozřejmě místní dopravci, vozidla taxi, cestovní kanceláře a jsou zaváděna velká omezení i v této oblasti. Všem cestujícím doporučujeme mít předem zajištěnou cestu z letiště do místa ubytování.

Stravování:

Na Kubě přetrvává silná ekonomická krize, která s sebou přináší chronický nedostatek výrobků, zahrnující i základní potraviny. Poměrně dobře fungují trhy se sezonním ovocem a zeleninou. Na většinu zboží v obchodech, mimo hlavní turistická střediska či prodej v hotelech, se mohou stát dlouhé fronty. Pro individuální turisty nemusí být vždy snadné zakoupení potravin pro vlastní potřebu, přípravu svačiny a podobně. Je vhodné si proto sebou přivést na nezbytně nutnou dobu nejrůznější tyčinky či trvanlivé potraviny pro turistiku. Obecně se lze stravovat v restauracích provozovaných státem nebo soukromými provozovateli, což je zřejmě pro individuální turisty nejsnadnější. Ceny jsou uváděny v CUP, v některých restauracích je možné platit i v EUR. Cenová hladina je závislá na úrovni restaurace. Ve velkých hotelech je vyžadována většinou platba pouze kartami. V centru Havany je výběr podniků poměrně rozmanitý, kvalita se různí. Množství stravovacích zařízení a jejich nabídka mimo velká města a hlavní turistické trasy bývá dost omezená. Většina hotelů nabízí pro hosty snídani a celodenní stravování,  u „casas particulares“ poslední dobou záleží na tom, zda majitelé jsou schopni zajistit potřebné potraviny.

Hurikány:
Období hurikánů je v zemích Karibiku od června do listopadu. Na Kubě existuje funkční systém sledování výskytu tropických cyklonů a s tím spojené ochrany obyvatel včetně zahraničních turistů. V případě vzniku nebezpečí je nutno se řídit instrukcemi a požadavky jednotek záchranného bezpečnostního systému. Ke sledování výskytu hurikánu a tropických bouří lze využít například americký portál „National Hurricane Center“ (https://www.nhc.noaa.gov/), dobře v tomto směru fungují informace kubánské meteorologické služby v hromadných sdělovacích prostředcích, ovšem pouze ve španělštině.  


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.