Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kuba pláž Santa Fe
Kuba Kuba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnilyČeští turisté potřebují k cestě na Kubu vstupní vízum, které má v případě turistického pobytu formu tzv. turistické karty. Turistickou kartu je možno zakoupit prostřednictvím Velvyslanectví Kuby v Praze (https://misiones.cubaminrex.cu/es/republica-checa/embajada-de-cuba-en-republica-checa), může být rovněž zahrnuta i v rámci některých turistických pobytových balíčcích nebo zakoupena přes některé cestovní kanceláře. Turistická karta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 30 dnů. V případě potřeby  může být prodloužena o dalších 30 dnů, a to již na území Kuby, na cizinecké policii (Dirección de Inmigración y Extranjería).

Turistickou kartu je nutno si obstarat  před odletem, nelze ji zakoupit na evropských letištích ani po příletu na Kubu.

Jedná-li se o cestu za jiným účelem, než turistickým, je nutno podat žádost o udělení víza na Velvyslanectví Kuby v Praze.

Víza pro novináře: platí zákaz výkonu jakékoliv novinářské činnosti bez akreditace - novináři musí obdržet odpovídající vízum na Velvyslanectví Kuby v Praze, poté se akreditovat ve Středisku mezinárodního tisku v Havaně (CPI - Centro de Prensa Internacional). Získání víza může trvat často velmi dlouho (měsíce i více). Kubánské úřady sledují zahraniční tisk a registrují novináře píšící o Kubě, podle toho víza udělují nebo ne. Podobně pak nemusí dostat víza novináři, kteří v minulosti psali o Kubě s využitím materiálu, který získali během předchozího turistického pobytu, tedy z pohledu kubánských úřadů bez „povolení k novinářské práci”.

Přihlašovací povinnost: ve vstupním migračním formuláři (www.dviajeros.mitrans.gob.cu) je nutno uvést místo pobytu na Kubě. Pokud cestovatel neuvede zajištění pobytu, bude nucen zaplatit min. tři noci v některém z hotelů. V případě ubytování v soukromí platí přihlašovací povinnost, kterou zajišťuje majitel domu či bytu. Za nesplnění přihlašovací povinnosti jsou kubánští občané postihováni. V případě ubytování v hotelu turistu ohlašuje provozovatel. S přihlašovací povinností též souvisí i zákaz volného stanování či nocováním pod širým nebem.

Pro vstup do země je bezpodmínečně vyžadováno cestovní pojištění na celou dobu pobytu.

Cizí státní příslušníci (tzn. i občané ČR) cestující přímým dopravním spojením z USA na Kubu podléhají stejným cestovním restrikcím jako američtí občané. OFAC (Office of Foreign Assets Control - Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv) vydal seznam 12 kategorií povolených účelů cesty z USA na Kubu: rodinná návštěva; služební cesta zástupců vlády USA, cizích vlád či některých mezivládních organizací; novinářská činnost; vědecký výzkum a pracovní setkání; vzdělávací činnost; náboženská činnost; veřejná vystoupení, workshopy, atletické a jiné závody a výstavy; podpora kubánského lidu; humanitární projekty; aktivity soukromých nadací nebo výzkumných či vzdělávacích institucí; vývoz, dovoz a přenos informací a informačních materiálů; povolené vývozní transakce. Turistika na seznamu výše zmíněných kategorií nefiguruje.

Naopak při případném přímém letu z Kuby do USA se cestovatelům nemusí podařit odletět s elektronickým vízem ESTA, jelikož v případě cest z Kuby americké úřady vyžadují udělené vstupní vízum do USA.

Podrobnější informace:

https://www.treasury.gov/resource-center/sanctions/Programs/Documents/cuba_faqs_new.pdf


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.