Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Nikaragua pláž San Juan
Nikaragua Nikaragua
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Občané ČR mohou na území státu pobývat po dobu 90 dnů bez víza, pouze s cestovním pasem, jehož platnost je minimálně 6 měsíců, není-li účelem pobytu výkon výdělečné činnosti. Přihlašovací migrační povinnost neexistuje, při vstupu do země je vybírán poplatek ve výši 10 USD (někdy bývá zahrnut do ceny letenky) a zároveň je třeba vyplnit formuláře, které jsou přílohou této zprávy. V ideálním případě sedm dní před plánovaným vstupem do Nikaraguy by měl být zaslán vyplněný dotazník ve formátu .doc (explicitně je zakázáno zasílání ve formátu pdf či fotografie). V případě, že je cestujících více, stačí vyplnit jeden formulář za celou skupinu. Vyplnění formuláře je požadováno u cestujících, kteří přijíždějí na pozvání veřejných institucí, nevládních organizací, soukromých firem a dokonce i od turistů. Formuláře jsou nastavené primárně pro pozvané osoby, v případě, že cestující nebyl nikým pozván, uvede u zvoucí organizace „N/A“ a vyplní jen další požadované informace (zejména místa, která se chystá cestující navštívit a uvést kontaktní osobu během pobytu v Nikaragui).

Vyplněné formuláře je potřeba zaslat elektronicky na adresy: solicitudes@migob.gob.ni a preyes@migob.gob.ni a doporučuje se vyčkat odpovědi/schválení žádosti ještě před vstupem do země.

Pokud občan ČR hodlá pobývat v zemi delší dobu, měl by se do 30 dnů od vstupu na nikaragujské území nahlásit na migračním úřadě. Pokud tak neučiní, bude muset při překročení 90 dnů platit poplatek 50,- Cordobas (místní měna) za každý den strávený na území Nikaraguy navíc.

Je nezbytné mít zdravotní pojištění pro případ úrazu či úmrtí.. Není vyžadováno žádné povinné očkování kromě případů, kdy cizinec vstupuje na území Nikaraguy ze zemí s rizikem žluté zimnice: v tom případě je striktně vyžadováno platné očkování proti této nemoci s datem nejméně 6 dní před vstupem, jinak je odepřen vstup. Jedná se o tyto latinskoamerické země:  Argentina, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guyana, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Trinidad a Tobago, Venezuela. Dále se jedná o tyto africké země: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Čad, Kongo, Pobřeží slonoviny, Etiopie, Gabon, Gambie, Ghana, Guinea Konakry, Guinea Bissau, Rovníková Guinea, Keňa, Libérie, Mali, Mauritánie, Niger, Nigérie, Středoafrická republika, Demokratická republika Kongo, Senegal, Sierra Leone, Súdán, Jižní Súdán, Togo a Uganda.

Formulář migrační žádosti (DOC, 32 KB)

Seznam cestujících (DOC, 58 KB)

 


 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.