Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cílená pracovní migrace přináší výsledky, vláda zjednodušila programy

 

Česko má více než rok jednu z nejmenších nezaměstnaností v Evropské unii. Ta se od jara loňského roku pohybuje mezi 2-3%. Volných pracovních míst je více, než nezaměstnaných lidí. I proto si řada firem stěžuje na nedostatek pracovníků.

Cílená ekonomická migrace má zajistit potřebnou pracovní sílu v zahraničí. Na zajištění tohoto prioritního úkolu vlády spolupracuje od roku 2015 Ministerstvo zahraničních věcí jak s resorty vnitra, průmyslu a obchodu a práce a sociálních věcí, tak i se sociálními partnery v rámci tripartity. Programy cílené ekonomické migrace, např. Režim Ukrajina, teď ale čekají změny.

„Spoluprací rezortů vznikly programy, které zdůrazňují na jedné straně potřeby českých zaměstnavatelů, na druhé také bezpečnostní a migrační rizika související s jednotlivými zeměmi. Poukazují také na potenciál integrace cizinců. Teď jsme se rozhodli zredukovat počet programů a zjednodušit a sjednotit administrativu tak, abychom ještě více pomohli našim firmám,“ zdůvodnil novinky ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„Součástí této problematiky je také nastavení systémů kvót pro zaměstnance z jednotlivých zemí a agenda krátkodobých víz za účelem sezónního zaměstnání,“ doplnil ředitel vízového odboru David Nový.

Nové programy jsou zaměřené především na odborníky. „Oceňuji, že vláda zvláštní režimy pro regulované zaměstnávání pracovních sil z ciziny rychle přizpůsobuje potřebám trhu. Není totiž potřeba připomínat, k jakým škodám kvůli nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců v naší ekonomice dochází, a proto je potřeba jednat rychle,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

V rámci dosavadních programů podalo žádost celkem 58 373 cizinců a využilo je 3 258 českých firem. 26. srpna proto vláda schválila zavedení nových programů cílené ekonomické migrace a s tím souvisejících kvót pro příjem žádostí o zaměstnanecké karty a dlouhodobá víza za účelem podnikání.

Největší zájem o zaměstnanecké karty, stejně jako zájem českých zaměstnavatelů, je dlouhodobě na Ukrajině. Hlavními důvody jsou jazyková, kulturní a teritoriální blízkost. Naše zastupitelské úřady tam od roku 2016 přijaly v rámci Režimu Ukrajina téměř 50 tisíc žádostí.

Dosavadní roční kvóta bude nově 40 000 žádostí. Zájem firem o pracovníky z Ukrajiny roste navzdory administrativní náročnosti či vyšším nákladům. Navýšení kvót si podle Hospodářské komory vyžádá náklady 100 milionů korun za rok, přičemž příjmy státního rozpočtu odhaduje díky odvodům a daním na 10 miliard korun ročně.

Pozitivně se české firmy staví také k Režimu ostatní státy, díky kterému se mohli žadatelé z Filipín, Srbska a Mongolska uplatnit na českém pracovním trhu. Rovněž projekty Fast Track a Welcome Package usnadňují několik let vízovou proceduru klíčovým odborníkům či významným investorům.

„Počet volných míst je v současnosti odhadován na 350 tisíc. Naše ekonomika nepotřebuje záplavu cizinců, ale potřebuje zahraniční pracovníky „na míru“. Právě v takových případech se snažíme vyjít vstříc,“ vysvětlil ministr Petříček.

Počínaje 1. zářím 2019 se stávající projekty a režimy slučují do třech programů – Program kvalifikovaný zaměstnanec, Program vysoce kvalifikovaný zaměstnanec a Program klíčový a vědecký personál. Zároveň se programy rozšiřují o nové země jako je Bělorusko, Moldavsko, Indie, Kazachstán a Černá Hora. Jedná se tak o značnou a vybranou část celkové ekonomické migrace do Česka, která je díky nastavení těchto programů plně kontrolovaná a zaměřená na výběr konkrétních pracovníků z předem určených zemí.

.