Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pobyt cizinců v ČR po ukončení nouzového stavu

 

● Všichni cizinci jsou oprávněni setrvat v České republice ještě 60 dnů po ukončení nouzového stavu – tj. do 16. července 2020.

● Tato možnost se týká všech cizinců, tedy jak cizinců, kteří k pobytu v ČR potřebují vízum / povolení k pobytu, tak těch, kteří v ČR mohou pobývat bezvízově.

● Pobyt těchto cizinců na území ČR v tomto období bude legální.

Cizinec, kterému skončila v době nouzového stavu platnost schengenského víza nebo bezvízového pobytu, se nebude se žádostí o prodloužení obracet na službu cizinecké policie. Těmto osobám nebude vízum prodlužováno ani nebude vystavován výjezdní příkaz.

Každý cizinec obdrží při odjezdu / odletu do cestovního pasu „výjezdní razítko“ (viz níže), které potvrdí legálnost jeho pobytu na území ČR. Toto razítko s datem výjezdu bude rovněž informovat o legálnosti pobytu příslušné orgány zemí, přes které bude cizinec zpět do vlasti tranzitovat tak, aby nebyl nijak penalizován. Výjezdní razítko začínají orgány služby cizinecké policie aplikovat od 4. května.

Dle Ministerstva práce a sociálních věcí se 60-ti denní přechodná lhůta týká i povolení Úřadu práce ČR, tzn. držitelé schengenských víz za výdělečným účelem a zaměstnaneckých karet se mohou věnovat i pracovní činnosti.

● Cizinci, kteří v České republice pobývají v období od 12. března 2020 do 16. července 2020 na základě (1) schengenského víza za účelem zaměstnání, (2) schengenského víza za účelem sezónního zaměstnání, (3) dlouhodobého víza za účelem sezónního zaměstnání a (4) mimořádného pracovního víza, jsou oprávněni setrvat v České republice do 16. září 2020, trvá-li jejich zaměstnanecký poměr.

Držitelé dlouhodobého víza nebo povolení k pobytu, kteří mají v úmyslu v ČR pokračovat ve svém studijním, pracovním či jiném dlouhodobém pobytu, podávají žádost o prodloužení pobytu na místně příslušném oddělení Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra.

.