Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Aleš Chmelař - náměstek ministra zahraničí
Foto: © MZV ČR/MFA CZ (Antonín Nádvorník)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace ČR se zúčastní 41. Generální konference UNESCO v Paříži

Kdy: 09.11.2021 - 24.11.2021 , Kde: Paříž

Delegace ČR, kterou povede v zastoupení p. ministra náměstek ministra pro řízení sekce evropské Aleš Chmelař, se ve dnech 9. až  24. listopadu zúčastní 41. Generální konference UNESCO v Paříži. Náměstek Chmelař vystoupí dne 11. listopadu s národním projevem ve všeobecné rozpravě.

Generální konference je nejvyšší řídící orgán Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), který se schází jednou za dva roky. Hlavními úkoly letošního zasedání bude projednání a schválení Střednědobé strategie na roky 2022-2029 a programu a rozpočtu organizace na roky 2022–2025, dále přijetí doporučení k etice umělé inteligence, doporučení k otevřené vědě a rovněž i volba generálního ředitele UNESCO a nových členů Výkonné rady UNESCO (druhého hlavního řídícího orgánu organizace) a subsidiárních orgánů, mezivládních výborů a orgánů úmluv a programů UNESCO.

Česká republika kandiduje na zvolení do Rady Mezinárodního programu pro rozvoj komunikace, zůstává členem Výboru na ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu, Mezivládního výboru pro zachování nemateriálního kulturního dědictví a Výboru sídla.

V průběhu Generální konference se rovněž uskuteční oslavy 75. výročí vstupu v platnost zřizujícího dokumentu - Ústavy UNESCO, jehož signatářem bylo i tehdejší Československo, které patřilo mezi 37 zakládajících členů organizace.

.