Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jakub Kulhánek
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek se zúčastní summitu NATO v Bruselu

Kdy: 14.06.2021 , Kde: Brusel

Za účasti hlav států členských zemí se 14. června uskuteční summit Severoatlantické aliance. V delegaci vedené prezidentem republiky Milošem Zemanem bude také ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a ministr obrany Lubomír Metnar. Mezi hlavními tématy programu bude zejména proces adaptace Aliance na nové bezpečnostní prostředí NATO 2030 jakožto i vztahy NATO s Ruskem a Čínou.

Rychle se měnící bezpečnostní prostředí představuje značnou výzvu pro všechny členské státy Severoatlantické aliance. Asertivní chování cizích mocností, rychlá technologická změna a globální výzvy vytvářejí situaci vyžadující posílení a zajištění akceschopnosti a soudržnosti NATO. Proces NATO 2030 si klade za cíl posílit Alianci vojensky, učinit ji soudržnější politicky a přispět tak k posílení kolektivní obrany.

Ve vztahu k Rusku bude Aliance diskutovat cesty, jak odpovědět na jeho dlouhodobé destabilizační chování. Ve vztahu k Číně spojenci vnímají výzvy i příležitosti, které jsou s jejím počínáním na mezinárodním poli spojené. Fundamentálním zájmem Aliance je udržení současného světového pořádku založeném na dodržování pravidel a mezinárodního práva.

U příležitosti summitu bude v předvečer 13. června nasvícena budova Černínského paláce od 21:30 a v den konání akce bude vyvěšena vlajka Aliance.

.