Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jakub Kulhánek
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek se zúčastní zasedání FAC v Bruselu

Kdy: 12.07.2021 , Kde: Brusel

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) se 12. července 2021 zúčastní pravidelného zasedání Rady pro zahraniční záležitosti (FAC) v Bruselu. Mezi hlavními tématy jednání budou nové digitální technologie, naplňování ambicí EU v oblasti bezpečnosti nebo situace v Etiopii.

Rada bude zahájena debatou o geopolitice nových digitálních technologií. Pro ČR je klíčové nastavování mezinárodních standardů, budování koalic s partnerskými zeměmi a posílení celkové odolnosti EU vůči vlivu dezinformací či kybernetických útoků.

Diskuse o Strategickém kompasu se zaměří na aktuální stav jeho přípravy. ČR podporuje Strategický kompas v kontextu naplňování ambicí EU v oblasti bezpečnosti a obrany i posílení jednotného hlasu a propojenosti politik EU a NATO. Klíčová zůstává transatlantická vazba a role NATO jako výlučného garanta kolektivní obrany.

Závěrečným diskusním bodem Rady bude Etiopie. Cílem jednání je hledání efektivních cest a nástrojů, jak může EU přispět ke stabilizaci situace v zemi a udržení příměří. S ohledem na kritickou humanitární situaci v Tigraji je nezbytné okamžité umožnění humanitárního přístupu a dodržování zásad mezinárodního humanitárního práva.

Vlastnímu jednání Rady bude předcházet setkání ministrů s jejich egyptským protějškem Samehem Šukrím věnované diskusi o aktuální podobě unijních vztahů s Egyptem a perspektivách jejich dalšího vývoje.

Oběd s izraelským ministrem zahraničí Jairem Lapidem se zaměří na vztahy EU – Izrael, regionální otázky společného zájmu i blízkovýchodní mírový proces. ČR klade důraz na prohloubení spolupráce v oblastech výzkumu, inovací, bezpečnosti, obchodu a investic a na zapojení Izraele do programů EU. ČR podporuje brzké konání Rady přidružení EU – Izrael.

.