Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

1
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání náboženských představitelů k připomínce obětí pandemie, výzvě k jednotě a společnému přání do nadcházejícího roku

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2021 / 12:00.)

Kdy: 31.12.2021 11:00 , Kde: Trauttmansdorffský palác

Iniciativa zástupců abrahámovských náboženství Společný hlas a zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Ministerstva zahraničních věcí uspořádali setkání náboženských představitelů k připomínce obětí pandemie, výzvě k jednotě a společnému přání do nadcházejícího roku. Setkání se uskutečnilo 31. prosince 2021 na Ministerstvu zahraničních věcí v Trauttmansdorffském paláci na Hradčanech.

Přítomni drželi minutu ticha za více než 36 tisíc zemřelých s covidem-19, vyslovili se pro překonávání názorových rozdělení společnosti a vyzvali k jednotě a podpoře protipandemických opatření včetně očkování. V rámci projevů vystoupili např. profesor Tomáš Halík, vrchní zemský rabín Karol Sidon, biskup Václav Malý, patriarcha Československé církve husitské Tomáš Butta, farář pro menšiny Českobratrské církve evangelické Mikuláš Vymětal, šejch Milan Váhala, muslimský učitel Kristián Dembický, rabín progresivní židovské komunity David Maxa, docent religionistiky Zdeněk Vojtíšek,  tajemník Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš a další.

Věřící ze všech náboženství i nevěřící by měli být v užším vzájemném semknutí, společně bojovat proti projevům stávající krize, hledat naději pro sebe i ostatní, překonávat rozdělování společnosti, aktivně vystupovat na podporu opatření pro ochranu života včetně očkování a dlouhodobě posilovat duchovní i fyzickou odolnost vůči této i dalším hrozbám,“ uvedl zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Robert Řehák. Violoncellistka Dominika Weiss Hošková v rámci programu zahrála několik skladeb včetně tradiční melodie pro Kadiš, kterou použili Maurice Ravel a Cvi Avni.

Přítomní náboženští představitelé na závěr setkání přijali následující prohlášení: „My, níže podepsaní, ve vzpomínce na všechny zesnulé v době pandemie, tímto vyzýváme věřící ze všech náboženství i ty, kteří se k žádnému náboženství nehlásí, k jednotě, aby se nenechali ničím a nikým rozdělit, ale vedli rozhovor, navzájem se podporovali a dodržovali protiepidemická opatření chránící život včetně očkování. Všem přejeme hodně síly a požehnání do celého nadcházejícího roku 2022.“ 

Mezi těmi, kteří přijali výše uvedené prohlášení, byli např. vrchní zemský rabín Karol Sidon, biskup Václav Malý, profesor Tomáš Halík, patriarcha Československé církve husitské Tomáš Butta, šejch Milan Váhala, muslimský učitel Kristián Dembický, farář pro menšiny Českobratrské církve evangelické Mikuláš Vymětal, zakladatelka židovské reformní komunity Sylvie Wittmannová, rabín progresivní židovské komunity David Maxa, docent religionistiky Univerzity Karlovy Zdeněk Vojtíšek, zvláštní zmocněnec Ministerstva zahraničních věcí Robert Řehák, tajemník Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš, molekulární bioložka Scarlett Vasiluková Rešlová, učitel judaismu Aleš Weiss a představitelé dalších náboženství, jako jsou buddhismus a hinduismus.

.