Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský bude jednat s šéfy diplomacií v rámci  NATO a FAC
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí České republiky: "Mír v Evropě není ohrožen. Putinova barbarská agrese ho už zničila."

 

La Repubblica, 17. 3. 2022, autor: Andrea Tarquini

"Musíme pokračovat v poskytování vojenské humanitární a hospodářské pomoci Ukrajině. My všichni západní spojenci se shodujeme: mír v celé Evropě není ohrožen, už neexistuje, zničila ho Putinova barbarská agrese." To říká český ministr zahraničí Jan Lipavský v souvislosti se schůzkou českého, polského a slovinského premiéra v Kyjevě se Zelenským.

 

Pane ministře, vidíte po návštěvě trojice premiérů u ukrajinského prezidenta nějakou novou naději na vyjednání řešení? O čem s ním mluvili?

            "Především to bylo důležité gesto solidarity pro našeho premiéra Fialu. Česká republika nepodporuje Ukrajinu pouze slovy, ale fakticky humanitární a vojenskou pomocí, a požadujeme zavedení nejpřísnějších sankcí vůči Rusku. Pan premiér Fiala je s prezidentem Zelenským už nějakou dobu v pravidelném kontaktu. Sám jsem před měsícem navštívil Kyjev, Charkov a Donbas, mluvil jsem tam s místními lidmi. Je srdcervoucí vidět záběry z míst, která jsem navštívil a která jsou nyní bombardována."

           

Jaký je podle České republiky nejlepší způsob, jak Putina zastavit? Jednání nebo tvrdý přístup?

            "Musíme pokračovat v poskytování vojenské a další pomoci Ukrajině, zpřísnit sankce proti Rusku a dokončit jeho vyloučení z bankovního systému Swift, a tím co nejvíce izolovat Rusko ve světě. Západ nikdy nebyl tak jednotný, to se Putinovi podařilo. V roce 1999 jsme vstoupili do NATO, abychom se už nikdy necítili ohroženi Kremlem. Musíme a chceme se podílet.

 

Myslíte si, že je Putin natolik nepředvídatelný, že by riskoval vojenskou akci proti evropským demokraciím, které jsou členy NATO nebo jsou neutrální, ale jsou členy EU?

            "Nikdo z nás nemůže nahlédnout do Putinovy mysli. Jak NATO, tak EU musí brát vojenskou hrozbu, kterou představuje, velmi vážně. Musíme být připraveni bránit území NATO a EU a bezpodmínečně poskytnout Ukrajině veškerou pomoc. Musíme jednat tak, aby si Ukrajina mohla svobodně zvolit svůj osud. Je nepřijatelné, aby jiná země diktovala Ukrajině podmínky a volby, je to jen na ukrajinském lidu.

 

V jak velkém nebezpečí je mír pro nás Evropany?

            "Abych se vyjádřil jasně. Mír v Evropě již neexistuje. Svou barbarskou agresí Putin zničil nový bezpečnostní řád, který jsme všichni v uplynulých desetiletích budovali. Jsme svědky jím nařízených barbarských akcí, musíme je zastavit a ukončit. Svět se musí spojit v solidaritě s Ukrajinou a dát Putinovi jasně najevo, že jeho čin nemůže zůstat bez odezvy.

 

Jak nebezpečná je kremelská hybridní válka dezinformací, infiltrací a falešných zpráv?

            "Vedou ji proti Západu už roky. Dezinformace, infiltrace, špionáž, či atentáty na politiky, jako byl případ Skripala ve Spojeném království. U nás v České republice se snaží organizovat výbušné útoky na muniční sklady už od roku 2014. Reagovali jsme vyhoštěním mnoha ruských diplomatů z České republiky, čímž se jejich počet snížil na minimum. První země, které Moskva označila za nepřátelské, byly USA a Česko, po nich následovaly další. Učíme se na těchto příkladech společně se spojenci. Ruské dezinformace a špionáž jsou v Evropě všudypřítomné a je třeba je brát s maximální vážností.

 

Putin také marně žádal Čínu o vojenskou pomoc. Je před ním Západ skutečně dostatečně jednotný?

            "Naší prioritou nyní musí být co nejvíce izolovat Putinovo Rusko a odepřít mu jakýkoli prostor pro obcházení sankcí. Velmi dobře koordinujeme své kroky s našimi spojenci v Evropě, Severní Americe a také v Asii."

.