Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Projev ministra Lipavského u příležitosti uctění památky J. Masaryka
Foto: @MZV CR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projev ministra Lipavského při příležitosti uctění památky J. Masaryka

 

Níže naleznete projev, který ministr Lipavský přednesl 10. března při příležitosti uctění památky J. Masaryka v Černínském paláci.

Vážený pane předsedo,

vážení členové Společnosti Jana Masaryka,

kolegyně a kolegové, milí hosté,

vážím si toho, že i za této mimořádně vážné situace, po bezprecedentním útoku Putinova režimu proti Ukrajině, jsme se dnes mohli sejít, abychom si připomenuli památku Jana Masaryka a současně i odkaz jeho otce, Tomáše Garrigue Masaryka.

Ačkoli nám dodnes nebyla tragická smrt Jana Masaryka objasněna, nelze pochybovat o tom, že byl hluboce zklamán tehdejší proměnou své země v totalitní stát. Země, kterou založil jeho otec na ideálech demokracie a humanismu, se stala součástí Stalinem ovládaného sovětského bloku.

Nestalo se tak vinou žádného předem daného rozdělení Evropy, ale naším vlastním selháním. Naši předci tehdy zavírali oči před omezováním demokratických principů, nespravedlnosti vůči Němcům, unášením československých občanů do Sovětského svazu a jeho idealizováním. Tyto a další zkušenosti nás ale poučily, že zlu nesmíme nečinně přihlížet.

V roce 1918 se významná americká pacifistka Jane Adamsová zeptala T. G. Masaryka, jak je možné, že on, velký humanista, volá své druhy do zbraně. Odpověděl, že pokud jsou ohroženy či pošlapány základní svobody člověka, pak má nejen právo, ale dokonce povinnost postavit se proti zlu, a to i se zbraní v ruce.

Dnes s obdivem vzhlížíme k Ukrajincům, jak se statečně brání proti mnohem silnějšímu agresorovi, vyhrožujícímu jadernými zbraněmi. Dnes můžeme říci, že svět nezůstává lhostejným k barbarství, ke kterému se uchýlil Vladimir Putin. Jeho oběťmi jsou především nevinní civilisté, jako včera při náletu na porodnici v Mariupolu.

Nelze ničím ospravedlnit zvěrstva páchaná na okupovaném ukrajinském území. Současná vláda Ruska rozpoutala v Evropě válku, jejíž jedinou příčinou je paranoický strach z demokracie. Tito zločinci se bojí země, která si v jejich sousedství dovolila organizovat volby, o nichž se předem nevědělo, jak dopadnou. Vladimir Putin tuto svou válku prohraje. Věřím, že za své zločiny bude potrestán a Ukrajina zůstane svobodnou demokratickou zemí.

Uctěme spolu dnes památku tragické smrti Jana Masaryka, uctěme dnes odkaz jeho otce, velikého humanisty T. G. Masaryka. Prosím však, abychom dnes minutou ticha uctili i památku všech, kteří se stali obětí ruské agrese na Ukrajině. Děkuji.

.