Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

abc
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projev ministra zahraničí J. Lipavského na zahájení výstavy „Ukraine Shall Live“

 

 3. května, Černínský palác

Vážené dámy, vážení pánové, vážený pane velvyslanče,

děkuji, že se s námi účastníte zahájení této výstavy s názvem „Ukraine Shall Live“ před Černínským palácem.

Již více než dva měsíce se Ukrajina a  její občané statečně brání agresi Ruska, při níž přišly o život tisíce civilistů a miliony byly nuceny uprchnout ze svých domovů.

O barbarském útoku proti Ukrajině a ruských válečných zločinech často mluvíme, jelikož ale fotografie často nahradí tisíce slov, chtěl jsem, aby Ministerstvo zahraničních věcí komunikovalo jejich prostřednictvím – a to mimo zdi Černínského paláce, aby je viděl každý. Kdo kolem něj projde, včetně turistů.

Společně s velvyslanectvím Ukrajiny v Praze jsme připravili několik panelů s fotografiemi z různých míst Ukrajiny, které, myslím, nepotřebují komentář.

Než požádám velvyslance Perebyjnise, chtěl bych zdůraznit, že Česká republika a česká diplomacie bude Ukrajinu podporovat i nadále, a to nejen bilaterálně a v rámci Evropské Unie a NATO, ale samozřejmě i v rámci našeho nadcházejícího předsednictví v Radě EU.

Kandidujeme do Rady pro lidská práva OSN. Hájení lidských práv je pro nás priorita. Kandidujeme na místo uvolněné putinovským Ruskem, které lidská práva soustavně porušuje – doma i v zahraničí. Na Ukrajině páchá válečné zločiny.

Úplně na závěr již pouze zopakuji to, co jsem říkal hned po ruském útoku na Ukrajinu a o čem jsem přesvědčen stále více – Vladimír Putin tuto hanebnou válku prohraje.

Sláva Ukrajině!

.