Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Co podnikne česká diplomacie ve snaze odradit Kanadu od opětovného zavedení víz?

 

Rozhovor redaktora Jana Bumby s ministrem Kohoutem v Českém rozhlase 1 Radiožurnálu z 1.7.2009

Diplomatický konflikt a komplikace pro stovky Čechů, kteří se v dohledné době chystají na cestu do Kanady. Obé se rýsuje po zprávách, že vláda v Ottawě by od příštího týdne mohla obnovit vízovou povinnost pro české občany kvůli zvýšenému přílivu romských žadatelů o azyl. Jen za první měsíce letošního roku jich bylo přes tisíc. Informaci, podle níž Kanada chce znovu zavést víza, která zrušila před necelými dvěma lety, přinesly jako první Lidové noviny, ministr zahraničí Jan Kohout dnes krátce předstoupil před novináře, aby pouze sdělil, kanadská strana už informovala Prahu, že podobné opatření zvažuje. Zeptal jsem se ministra Kohoutka krátce před vysíláním, zda je takový kanadský krok pravděpodobný.

Já bych v tuhle chvíli nechtěl úplně spekulovat, jak je to pravděpodobné či ne, z toho rozhovoru, o kterém jsem dneska oficielně informoval, vyplývá, že ta možnost zavedení víz je velmi vysoká, nicméně my podnikáme řadu ještě dalších diplomatických kroků, aby k tomu nedošlo.

Pokud říkáte, že je velmi vysoká, může být, řekněme, devadesátiprocentní?

Já bych nespekuloval o číslech, je to docela vysoká pravděpodobnost, ale skutečně ještě není, není ještě konec těch jednání, čili já jsem, vždycky bývám optimista, takže i když tentokrát asi menší, než obvykle.

Věděli jste, že se může k něčemu takovému schylovat, měli jste už dříve nějaké signály?

Tak, něco, co by se dalo nazvat signály, jsme měli, ale ne v podobě nějakých velmi určitých, to jenom spíš sami z analýz, které jsme si dělali, jsme viděli, že určitá, že určité cifry týkající se migrace, alespoň ty cifry, které uváděla kanadská strana, dosahují určitých výšek, a to nám určitě dělalo starosti.

A sami Kanaďané vás o těchto svých úvahách zpravili až nyní?

Já oficiálně si můžu vzít to jednání, které jsem měl v pondělí, které bylo na okraji té konference k holocaustu, tak v tomhle smyslu to bylo poprvé.

Čím Kanada to možné obnovení víz zdůvodňuje, proč je pro ni tento počet žadatelů o azyl z Česka už neúnosný.

V tuhle chvíli mluvíme ještě o situaci, která nenastala, já doufám, že nenastane hlavně, to zdůvodnění je především v tom, že to sami přiznávají, že jejich azylový režim, azylový systém je, je tak generózní, tak jaksi vstřícný vůči žadatelům, že vlastně působí jako pobídka k tomu, aby z celého světa přicházeli žadatelé o azyl.

No, to zní spíš ale jako problém Kanady než Česka.

No, taky si myslím, že v tomto případě se jedná především o problém Kanady.

Dala kanadská strana třeba nějaké podmínky, za jakých od hrozby zavedení víz upustí?

Já bych v tuhle chvíli v tom stavu jednání, ve kterých jsme, bych takové informace nerad říkal do éteru.

Takže jak argumentujete vy, proč by se víza obnovovat neměla.

Samozřejmě to je vždycky záležitost, jsme spojenci mezi, v rámci Severoatlantické aliance, máme čilé obchodní vztahy, máme velkou krajanskou komunitu v Kanadě, máme zájem a měli jsme, coby předsednická země jsme dokonce měli summit s Kanadou, máme zájem na tom, aby se vztahy mezi Evropskou unií a Kanadou rozvíjely velmi multidimenzionálně a tohle je samozřejmě překážka a bude mít negativní následky na naše bilaterální vztahy a předpokládám, že na vztahy s Evropskou unií.

Argumentujete třeba i tím, že se česká vláda snaží zlepšit situaci zdejší romské komunity, že se pokouší zesílit tažení proti extremismus a podobně?

Já bych nechtěl spekulovat o tom, že to je kvůli Romům jenom, to je, myslím, to je věc, která nebyla řečena v této podobě. To je u žadatelů o azyl a u žadatelů o azyl se nesleduje jejich národnost, čili tam jsou počty žadatelů, ale pokud a kdykoliv předtím měla kanadská strana zájem o to vědět, jaké programy a jakým způsobem se Vláda České republiky stará o svoji, o svoje romské spoluobčany, tak jim to kdykoliv dáváme samozřejmě k dispozici.

Zmiňoval jste, pane ministře, že probíhají nadále intenzivní jednání, takže co v tuto chvíli můžete dělat pro to, aby se tak nestalo, aby víza znovu nebyla zavedena.

Děláme řadu diplomatických opatření, respektive jednání, a to ať už s našimi kanadskými partnery nebo i v rámci Evropské unie.

Můžete, prosím, trošku konkrétněji nastínit.

Nemohu, omlouvám se, ale nemohu v tuhle chvíli.

A rozumím tomu dobře, že se pokoušíte oslovit partnery v Evropské unii tak, aby Česká republika nezůstala ve své snaze osamocená?

Ano, rozumíte tomu velmi správně, skutečně si myslíme, že ten negativní efekt by měl vliv na celou Evropskou unii, a proto si myslíme, že je správné, že toto je jaksi potenciálního problému, který by zavedením víz vůči občanům České republiky vznikl, že je to věc, o které by měli vědět a měli by s náma pomoci hledat řešení.

A pokud se odvolám na vaši diplomatickou zkušenost, je reálné, aby se za Českou republiku postavila Unie jako celek?

Myslím, že je to velmi reálné a že dokonce to vyplývá z některých ustanovení smluv.

Podle některých scénářů by v případě zavedení vízové povinnosti museli čeští občané žádat o víza ve Vídni na tamějším kanadském zastupitelském úřadu. Je toto reálná varianta?

Vy se mě ptáte na situaci, která nastane a která, nebo která by mohla nastat, ale já pořád se snažím takovou situaci odvrátit.

Tak teoreticky, kdyby na to došlo.

Kdyby na to došlo, tak si nedovedu představit, že by měli naši občané si jezdit pro víza do Vídně.

Jaká by opět teoreticky mohla být odpověď Prahy, ČTK zmínila například víza pro kanadské diplomaty, držitele služebních pasů.

Já bych to ponechal teď v úrovni spekulací, kterou, za kterou tu zprávu ČTK můžu považovat, ale ta řada opatření může i, ta řada opatření případných by byla velmi široká.

Ani toto nejde vyloučit.

Ani toto bych nevyloučil.

Celá ta věc poutá poměrně velkou mediální pozornost. Je to, pane ministře, spíše ku prospěchu, nebo na škodu věci.

Myslíte tomu řešení? Já si myslím, že v tuto chvíli je to spíš nám ku prospěchu, protože vidí naši kanadští partneři, že je to věc, která je pro tuto zemi, pro tuto společnost 20 let po revoluci, která měla za cíl především právě odstranit tyto překážky, čili je to vnímáno velmi citlivě.

Dodává šéf české diplomacie Jan Kohout.

.