Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Kulhánek jednal s náčelníkem Generálního štábu Indie
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek jednal s náčelníkem Generálního štábu Indie

 

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek přijal dne 3. listopadu 2021 náčelníka Generálního štábu Indie gen. Bipin Rawata, který do ČR přicestoval na pozvání NGŠ AČR armádního generála Ing. Aleše Opaty. Návštěva NGŠ Indie potvrdila dlouhodobě pozitivní vztahy mezi ČR a Indií a přinesla příležitost diskutovat kromě konkrétních témat bilaterální bezpečnostní a obranné spolupráce také příležitosti pro české firmy v obranném průmyslu v Indii nebo širší rámec posilování partnerství mezi ČR a EU v regionu Indo-Pacifiku.

Bilaterální vztahy mezi Českou republikou a Indií jsou tradičně na velmi dobré a přátelské úrovni, která je nejlépe vidět na dlouhodobě narůstající tendenci obchodní výměny a projektech realizovaných v řadě agend, jako je vojensko-ekonomická spolupráce nebo spolupráce v oblasti vzdělávání vojenských expertů.

Na indickém trhu se dokázala ve spolupráci s indickými partnery dobře etablovat řada českých firem jako například ELDIS Pardubice, Česká zbrojovka, nebo LET Kunovice. České firmy se v Indii také pravidelně účastní významného tradičního veletrhu obranných technologií DEFEXPO nebo veletrhu vojenské letecké techniky Aero India.

Indie představuje dynamický trh a zahraniční obchod v oblasti obranného průmyslu je definován relativně malým počtem, zato objemově významnými obchodními případy. "Výborným případem jsou úspěchy firmy ELDIS, jejíž radarové systémy dnes pokrývají 95% indického území", uvedl ministr zahraničí. "Příležitost k uplatnění mají špičkové české technologie, které se prosazují celosvětově – například radiolokátory či pomocné energetické jednotky, to vše jsou české firmy připraveny nabídnout", dodal ministr zahraničí.

Intenzívní ekonomickou a politickou spolupráci mezi ČR a Indií doplňuje také důraz na posilování strategického zapojení EU v rámci regionu Indo-Pacifiku, které je jednou z plánovaných geografických priorit CZ PRES 2022. Indie do tohoto konceptu zapadá v rámci důrazu na efektivní multilateralismus, posilování bezpečnostní spolupráce a konektivity v indo-pacifickém regionu.

Náčelník Generálního štábu Indie gen. Bipin Rawat

Náčelník Generálního štábu Indie gen. Bipin Rawat

Ministr Kulhánek jednal s náčelníkem Generálního štábu Indie

Ministr Kulhánek jednal s náčelníkem Generálního štábu Indie

 

.