Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čunkovo účetnictví musí znát i veřejnost

 

Rozhovor redaktorky Renaty Kalenské s ministrem Schwarzenbergem v Lidových novinách z 8.3.2008

Čunkovo účetnictví musí znát i veřejnost říká ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a vyvrací tak informace, že ustupuje v otázce návratu Jiřího Čunka do vlády. Kalousek je největší machr z celé vlády. A premiér? Ten člověk opravdu pracuje, říká šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Nyní leží po operaci srdce v rakouské nemocnici. Rozhovor se uskutečnil po telefonu.

LN Jak se cítíte?

Víte, po takové operaci slavně člověku není. Je rád, že vůbec žije. Ale operace se podařila, v tomto směru je vše v pohodě. Vyskytly se jen nějaké menší komplikace. S tím musím žít. Co můžu dělati?

LN Jak často vám sem telefonují vaši kolegové z vlády kvůli Jiřímu Čunkovi?

Z mých kolegů nikdo. Vaši kolegové mi ale volají každou chvilku. Až mi to už jde na nervy.

LN Omlouvám se, že se budu ptát na totéž. Jaký je tedy váš současný postoj k eventuálnímu návratu Čunka do vlády?

Stejný jako celý ten čas. Já jsem názor nezměnil. Proč musím každou chvilku potvrzovat něco, co jsem už stokrát řekl? Nikdo se neptá pana Čunka, co udělá. Všichni jen zjišťují, jestli já trvám na tom, co jsem říkal. Jako by nebylo samozřejmé, že svůj názor měnit nebudu.

LN Ptám se proto, že podle MFD jste ze svého požadavku slevil. Sice prý stále chcete vidět Čunkovy dokumenty, ale už podle MFD nepožadujete, aby s nimi byla seznámena i veřejnost.

Ne! Není to pravda! Veřejnost o tom musí být informována. Chci, aby se na Čunkovo účetnictví podívali odborníci na účetnictví. Ti musí říct, zda je to v pořádku, nebo ne. Vím, že se na ně mohu spolehnout.

LN A až se na to ti úředníci podívají, vy dáte Čunkovy dokumenty na internet?

Jasně. To je pro mě zcela zásadní.

LN Máte představu, dokdy se to celé musí vyřešit?

To je otázka na premiéra Topolánka. To je jeho odpovědnost. Já ho nenutím udělat ten či onen krok. Jen říkám, že v jistém případě z té vlády půjdu.

LN Vnímáte to tak, že na vás teď visí osud celé vlády?

Doufám, že ne. Pak bychom na tom byli velice blbě.

LN Ale pakliže vy z vlády kvůli Čunkovi odejdete, tak zelení hrozí odchodem.

Podívejte se, můžeme si s Čunkem všechno objasnit. A já se mu pak klidně omluvím, že jsem ho trápil. Pak klidně může být ve vládě! Já vím, že žádná vláda není společnost svatých. Ne, svatí opravdu nejsme. Jenomže když se takovýto problém u člena vlády objeví, tak se to zkrátka musí objasnit.

LN Prostě když Martin Bursík hovoří o "úzkém prostoru", který tu zůstává, aby vláda byla zachována, má na mysli jen jednu jedinou cestu - tedy že Čunek ukáže dokumenty, bude s nimi seznámena veřejnost, on se vrátí do vlády a vy v ní zůstanete?

Anebo strana lidová vybere ctihodného poslance či senátora tentononce a ten vstoupí do vlády. I tato možnost je dána. Ale v žádném případě to nemůžeme nechat být.

LN Už máte napsanou rezignaci?

Ne. Až to bude potřeba, budu ji mít zhotovenou během pěti minut. Určitě na ministerstvu existuje pro tyto účely nějaký vzorový formulář.

LN Ministr Liška chce, aby se Čunek postavil jinak k romské problematice. Souhlasíte?

Zdá se, že v posledních týdnech se Čunek drží a k Romům se nevyjadřuje. Což mu budiž přičteno ke cti.

LN Ano, Martin Bursík dokonce žádá dohodu, že se Čunek k Romům nebude vyjadřovat ani nadále. Ale není to divné? Nemůžete přece lidem zakazovat o něčem mluvit.

Ano, každý může mluvit, o čem chce. Ale z pozice vlády to má větší dopad. Já můžu mít na některé věci také jiný názor než Džamila Stehlíková. Nebo můžu mít jiné názory na české lesnictví, než má pan Gandalovič, protože jsem v tom celý život pracoval. Ale když mám nějaké námitky kvůli lesům, tak jdu přímo za Gandalovičem a řeknu mu: "Poslouchej, to se mi nezdá, podívej se na to ještě jednou." Rozumíte? Nepůjdu na náměstí mluvit o lesnické politice, protože kvůli tomu nejsem zaměstnán. Já jsem zaměstnán jako ministr zahraničí.

LN Ale aby to pak nedopadlo tak, že se novináři zeptají Čunka na Romy a on řekne: "Já nemůžu, mně to Bursík zakázal." Nebo až se Klause zeptáme na Evropskou unii či globální oteplování, aby to taky neměl od vlády zakázané.

No ale představte si, jaký život bychom měli, kdyby oba dva tohle odpověděli!

LN Krásný?

Tak! Teď jste to řekla!

LN Ještě k Čunkovi. V jeho kauze padla další obvinění. Před soudem budou za pár měsíců stát tři lidé, kteří údajně křivě svědčili v jeho prospěch. Takže ukončení kauzy asi nestojí jen na tom, že se podíváte na účetnictví. Budete čekat, jak tyto soudy rozhodnou?

O tomhle jsem nevěděl. Vůbec teď nečtu noviny. Ale doufám, že v těchto případech nezasáhne nějaká čarodějná moc, která by ty případy smetla se stolu. Křivopřísežnictví už je vážná věc.

LN Když nečtete noviny, možná nevíte, že jste miláčkem vlády. Kdekdo vás označuje za nejpříjemnější překvapení. Naposledy Pavel Bém, podle něhož by byla obrovská škoda o vás přijít.

To je od něho hezké. My se známe už z dřívějších dob, kdy jsme ještě byli lidé mladší, dynamičtější a lepší. Ale víte co? Ve stavu, v jakém jsem, je lehké býti miláčkem.

LN Tvrdíte, že nejste ve spojení s českými politiky. To mě překvapilo. Kateřina Jacques na Aktuálně. cz říkala, že komunikujete s Jiřím Čunkem.

To není pravda. S Čunkem jsem naposledy mluvil ještě předtím, než jsem se vydal do tohoto krásného města. Co se týče vlády, tak jsem telefonoval jen s panem premiérem. Volal jsem mu do Ameriky, abych mu poblahopřál, protože jsem byl šťastný kvůli tomu, co tam udělal. A pak se tady u mě zastavil Martin Bursík. Krátce jsme se pozdravili. A taky mě tu navštívila moje sestra.

LN Už jsme zmínili, že jste pro mnohé příjemným překvapením ve vládě. Kdo nejpříjemněji překvapil vás?

Kalousek. Je to člověk věci znalý, s humorem, přesný, prostě politický šikula. I starý dědek jako já se může přiučit, jak se to dělá. Kalousek je mezi námi všemi největší machr. Všechna čest. Věděl jsem, že politiku umí dobře. Ale překvapením pro mě bylo, že velice dobře umí i tu věcnou část. Ví, o čem mluví. Je vždy připravený. Jinak premiér mě taky překvapil. I když má občas slabé místo, třeba co se týče výraziva. Ale ten člověk opravdu pracuje. A ví, co chce. Tu vládu dovede celkem dobře držet pohromadě. To je velká vlastnost. Saša Vondra je dobrý, to jsem čekal...

LN Jak si stojí zelení? Třeba Ondřej Liška?

Ondřej Liška je výborný. Jde mu to až moc dobře. Až mám obavu, aby mu to nestouplo do hlavy. Já bych v jeho věku tak schopný nebyl. Ale mnoho mladých lidí, kteří byli schopní jako on, skončilo velmi brzo, protože se jim z toho trošku zatočila hlava.

LN Kdo vás zklamal? Zřejmě kromě Čunka.

O zklamání nelze mluviti. To by předtím muselo býti i nějaké očekávání.

LN Možná i Václav Klaus je vámi dnes tak nadšen, protože od vás nic dobrého nečekal.

Aspoň něco...

LN Martin Bursík prohlásil, že od Klause už neočekává nic nového. Navíc je to podle něj nemocný člověk. Z kontextu vyplynulo, že má na mysli duševní stav.

Duševně chorý Klaus zajisté není. Je to člověk, který přesně ví, s čím má úspěch. A to je zdravý duševní stav, když někdo ví, s čím bude mít úspěch, a podle toho jedná.

LN Považujete ho za dobrého prezidenta?

Náplní mé práce mimo jiné je hájit hlavu státu. Proto bych se k němu nerad kriticky vyjadřoval.

LN Nesvrběly vás trochu ruce, když jste hlasoval pro Jana Švejnara? Nedal byste svůj hlas vlastně radši Klausovi?

To bych takhle neřekl. S Klausem si v některých politických věcech dobře rozumíme, my můžeme strávit hodiny a hodiny v letadle a dobře se spolu baviti. Ale řekněme, že člověk to nemá přehánět. On by se asi Václav Klaus taky začal lehce usmívat, kdybych se najednou přehodil a stal se jeho zastáncem.

LN Ptala jsem se i proto, že jste po první prezidentské volbě zpochybňoval, zda má cenu ještě pokračovat ve švejnarovské koalici se 138 hlasy. Takže jisté váhání jste najevo během volby dal.

Mně už to popravdě řečeno celé šlo spíše trošku na nervy. Celá ta volba mi byla trapná. A někdy u mě promluví emoce... Počkejte, něco vám řeknu. Velmi dobrá byla ta politická hra lidovců, kteří většinově hlasovali pro Klause a předseda Čunek pro Švejnara. Tím se prokázal jako zásadový člověk. To byla velmi dobře vymyšlená hra.

LN Zkrátka dnes Čunka nikdo nemůže podezřívat, že za hlas Klausovi chce dnes zpátky do vlády.

Ano, já vždycky cením, když tohle někdo umí.

LN Budete přesvědčovat Švejnara, aby se angažoval v politice?

Ne. Nikdo nemá k politice nikoho přesvědčovat. Nikoho. Ani Švejnara. To je přece takový zvláštní kšeft. Každý musí sám vědět, jestli na to má, jestli to chce.

LN Pak vám muselo být proti srsti hlasovat pro Švejnara, protože toho ke kandidatuře Bursík přesvědčoval celé měsíce.

Upřímně řečeno, já mám Martina velice rád, ale zdaleka nemáme vždycky stejný názor. Politika je něco, co člověk musí chtít.

LN Zmínil jste svou gratulaci Topolánkovi. Potěšilo vás tedy, že premiér ocenil bratry Mašíny?

Velice. Ačkoli jsem na rozdíl od dneška tady v nemocnici sotva spal, dostal jsem tuto zprávu a hned jsem panu premiérovi volal, abych mu za to poděkoval. Toto gesto bylo užitečné, nutné a splnili jsme konečně jeden dluh. Musím říci, že jsem se cítil mizerně, ale tenhle telefonát jsem si nemohl nechat ujít. Poprosil jsem ochranku, aby mě s panem premiérem spojili. Já mu za tento čin děkuju.

LN Věříte tomu, co říká Topolánek, tedy že se tím podaří otevřít diskusi o třetím odboji?

Já nevím, jestli se to ještě podaří. Ale bylo by to dobré.

LN Budete se v tom angažovat?

Myslím, že bych neměl mluvit o něčem, na čem jsem se nepodílel. V té době jsem byl ještě chlapec. A ani později jsem v žádném odboji nebyl. Takže by mi to nepříslušelo. Mám obrovský respekt před těmi, kteří na to měli tu odvahu.

LN Bursík o vás řekl, že jste se v prezidentské volbě necítil rozhodně jako ryba ve vodě, že jste toho už měl dost, protože jste vrozený diplomat, a že vám vadily vyhrocené vztahy s ODS, protože vy jste prý ten, kdo má tendenci spory zmírňovat a zklidňovat. Jste už otrávený z politiky obecně?

To se týkalo jen té volby. Hlava státu by v takové situaci zasloužila důstojnost a té se opravdu nedostávalo. Navíc k tomu pak přibyla ta trapná šaškárna s Bobošíkovou.

LN Tak tu aspoň nikdo nemusel přemlouvat, aby kandidovala.

V tom máte naprostou pravdu. Připouštím, že někdy mi ti politici jdou na nervy.

LN Zdá se, že pozice zelených slábne. Neuvažoval jste o tom, že byste je morálně podpořil tím, že byste se stal jejich členem?

Nevím, jestli by to bylo morálně ohodnoceno. Ať už kdekoli na světě, nebo někde v Čimelicích. Nemám proto v úmyslu plýtvat časem a nemám ani zájem se tímto zabývat a tak eventuelně pomoci. Mám velmi omezenou chuť se v politických otázkách angažovat. A čas už opravdu nemám žádný. Proto nevidím důvod, proč by někomu mělo pomoci, kdybych k nim vstoupil.

LN Jen krátce - první místopředseda ODS Bém minulý týden mluvil o možnosti revize celého programového prohlášení vlády. Myslíte, že jsou ministři schopni uzemnit své emoce a začít se v tomto zásadním dokumentu "hrabat"?

To není otázka emocí. To je otázka zamyšlení se.

LN Emoce jsem zmínila, protože o nich s obavami mluvil Bém.

To nemůžu odhadnout. Já pořád ještě střízlivě vidím, že největší překážka nejsou emoce, ale moc setrvačnosti.

LN Ptám se v situaci, kdy lidovci začali vznášet požadavky na změny týkající se zdravotnictví, především poplatků. Julínek to odmítá, protože vláda poplatky schválila s tím, že jejich případnou revizi provede po půl roce, kdy už budou jasné dopady.

Podle mě je nesmysl na tom teď pracovat. Určitě by stálo za to se zamyslet, zda to či ono je správné. Ale k tomu potřebujeme důkladnou analýzu. A ta by nesměla být emotivní.

LN V souvislosti s tímto lidoveckým požadavkem Mirek Topolánek naznačil, že za případný návrat Čunka do vlády bude od lidovců žádat dodržování programového prohlášení vlády, tudíž poslušnost. To už zní jako obchod. Slovy Béma - handl.

Já jsem u těch jednání nebyl. Už od Vánoc, kdy jsem věděl, že půjdu do nemocnice, jsem se velice soustředil na to, aby moji nepřítomnost ministerstvo překonalo co nejlépe. Ne že bych jim tak zásadně pomohl, když tam sedím, ale prostě ministerstva jsou hierarchické úřady a musíte je na takovou situaci připravit. Čili nějakými takovými obchody jsem se opravdu nezabýval.

LN Když už mluvíme o obchodech, on se hypoteticky nabízí ještě jeden. Že by zelení přestali být tak nekompromisní v otázce radaru a vy byste nebyl tak nekompromisní v případě Čunka. Můžete to stoprocentně odmítnout?

To mohu. Tenhle kšeft by nevyšel.

.