Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Když Čunek věci neobjasní, je načase z vlády odejít

 

Rozhovor redaktorky Jitky Götzové s ministrem Schwarzenbergem v Právu z 4.3.2008

* Premiér Topolánek už oznámil, že Jiří Čunek se brzy vrátí do vlády. Informoval vás o tom?

Informován nejsem. Jenom jsem se to doslechl.

* A co to pro vás znamená? Platí vaše slova, že pokud vám Čunek nevysvětlí původ podezřelých peněz, že spolu nebudete sedět v jedné vládě? Trváte na zveřejnění usnesení, jímž Arif Salichov zastavil Čunkovo trestní stíhání?

Jenom mne to nutí opakovat názor, a abych pravdu řekl, už mne to nudí. Tedy když to objasní, tak se mu navíc omluvím, že jsem byl příliš emotivní. Když se věci neobjasní, tak je načase odejít. Víte, co mi v naší zemi nejvíc chybí? Nastavit jisté standardy chování. To nám strašně chybí. A to je důležitější, než jestli někdo bude pár týdnů nebo pár let ministrem. Když tam dají někoho inteligentního, tak tu práci bude dělat také pořádně.

* V neděli vás v nemocnici navštívil Martin Bursík. Dohodli jste se na postupu, když lidovci trvají na návratu Čunka?

Ano, s Martinem jsem se viděl. Celkem vzato jsme stejného názoru a já jsem mu vysvětlil svůj postoj, který jsem sdělil veřejně a jsem jím vázán. Ale jestli Jiří Čunek nehodlá nic objasnit, protože čekám na jeden dopis delší dobu…

* Vy jste mu napsal a čekáte na jeho odpověď?

Ano. Nejde tady o Karla Schwarzenberga, ale o jisté standardy. Buď to objasní, nebo ne.

* Čunek říká, že je ochoten vyvrátit pochybnosti, ale jen vám a nikomu jinému. To by vám stačilo?

Heleďte se, chápu některé důvody, proč to nechce zveřejnit, ale na druhou stranu nejde, aby o tom mluvil pouze se mnou. To by musel být u toho ještě někdo, odborník přes účetnictví, atestovaný, který těmto věcem rozumí, jenž by předložená čísla zhlédl a řekl: to je věrohodné, nebo ne. A ten by to musel garantovat. To bych si uměl představit. Nejsem zastánce toho, aby někdo musel dělat veřejně striptýz, ale v situaci, v jaké Jiří Čunek je, to musí prokázat.

* A jak s vám daří týden po operaci srdce?

Jsem přešťastný, když urazím procházku na konec nemocniční chodby a zpátky.

* Na kolik dní odhadujete rekonvalescenci?

Ještě tak čtyři dny budu v nemocnici, podle toho, jak se můj stav bude vyvíjet. Pak to tady opustím a budu se někde dávat do pořádku. Předvídám to na nějaký týden až deset dnů, pak bych se rád vrátil domů a potom uvidíme.

.