Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Musíme být vůči Rusku velmi tvrdí

 

Rozhovor redaktorky Terezy Šupové s ministrem Schwarzenbergem v Lidových novinách z 20.8.2008.


Přerušit dialog s Moskvou ale nemá žádný smysl, řekl Karel Schwarzenberg po schůzce ministrů zahraničí států NATO v Bruselu.

* Na čem se aliance dohodla?

Podpora pro Gruzii je velmi silná. Nejdůležitější je, aby se ruská vojska stáhla, a abychom společně pomohli Gruzíncům rekonstruovat jejich stát. Je to tam totiž dosti roztřískané. Je potřeba vytvořit plán, spolupracovat i s Arménii a Ázerbájdžánem, abychom vytvořili pro ten region podmínky ke zdravému rozvoji.

* Bylo celé NATO v názoru na současný konflikt v Gruzii jednotné?

Všichni byli jednotní v tom, že Rusko překročilo meze přípustného a že teď musíme mít velmi tvrdý postoj. Rusko přistoupilo k velmi nelítostným, tvrdým skutkům. Na druhé straně musíme udržet s Ruskem intenzivní dialog. Dialog nesmí být přerušen. Nemá to žádný smysl. Zrovna v kritické době bychom spolu měli mluvit. Rada NATO-Rusko musí pokračovat. Tyto nástroje byly stvořeny, aby fungovaly i ve špatném počasí, nejenom, když je hezky.

* Co tedy aliance požaduje?

Musí dojít ke stažení ruských vojáků, nesmí být zasahováno do vnitřních věcí Gruzie a musí být zachována kompletní suverenita Gruzie.

* Jak se budou dále vyvíjet vztahy s Gruzií?

Ještě se zintenzivní. O členství Gruzie v alianci jsme nicméně nediskutovali. Mluvilo se o akčním plánu členství, ale rozhodovat o něm se bude až na zasedání NATO v prosinci.

20.8.2008

.