Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Osvícený panovník není nejhorší řešení

 

Rozhovor s ministrem Schwarzenbergem v Lidových novinách z 8.7.2008.

Zakavkazsko je čím dál zajímavější oblast, zhodnotil pro novináře svou cestu do regionu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

* Pane ministře, proč by se mělo Česko vůbec zajímat o země Zakavkazska?

Protože se stávají hospodářsky zajímavé. Mají ekonomický růst, kterým nás v posledních letech zdaleka předčily. A pak je tu ještě energetická bezpečnost, protože tímto regionem také vede potrubí s plynem a ropou a to je pro nás důležité.

* Jak Gruzie, tak Arménie a Ázerbájdžán mají problémy s dodržováním demokracie. Hovořil jste o tom při svých jednáních tady?

Jednali jsme o tom se všemi velice otevřeně. Všichni slibují, že v tom udělají pokrok nebo že ho už dělají. Na druhé straně, řekněme to tak, Česká republika měla v budování demokracie na co navazovat, zatímco v těchto zemích začíná demokracie rokem 1990.

* Mělo by být Zakavkazsko jednou součástí Evropské unie?

Jde o to nechytat tady holuby na střeše. Buďme rádi, pokud se unie v příštích letech rozšíří o západní Balkán, pak je na řadě Turecko a Ukrajina, pak můžeme uvažovat o dalších. Já jsem pro členství zemí Zakavkazska v Evropské unii, to říkám otevřeně. Ale už budu zřejmě v té době solidních šedesát centimetrů pod zemským povrchem.

* Ázerbájdžánského prezidenta Alijeva lze označit za diktátora. Jak se vám s ním jednalo?

Já bych ho, když vidím, jak vládne, jak tu zemi vede, zařadil spíše mezi osvícené panovníky, byť ještě značně absolutistické, kteří u nás vládli před 200 lety. Znám řadu jiných politiků, kteří mají podobné pravomoce jako on a využívají jich daleko hůře. Ajako ministr zahraničí, znaje dějiny tohoto regionu, musím uznat, že osvícený panovník není to nejhorší řešení.

8.7.2008
.