Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Postarám se o to, aby radar prošel

 

Rozhovor redaktorky Terezy Nosálkové s ministrem Schwarzenbergem v Hospodářských novinách z 9.7.2008.


ČESKO A USA PODEPSALY SMLOUVU O RADARU. NEZNÁMÉ ALE ZŮSTÁVAJÍ...

Včera ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dostal za podpis radaru od jeho odpůrců rajčetem. Podobně odmítavě, i když v civilizovanější podobě se k radaru staví velká část českých poslanců, kteří hrozí, že radar nepodpoří. »Podepisoval jsem radar s pocitem, že dělám dobrou věc, a teď se musím postarat o to, aby to prošlo,« říká Schwarzenberg v rozhovoru HN.

* HN: Premiér Topolánek nedávno řekl, že by vsadil stovku na to, že parlament schválí Lisabonskou smlouvu. Kolik byste vsadil vy na to, že čeští poslanci ratifikují smlouvu o radaru, kterou jste právě podepsal?

Já věřím na odpovědnost našich poslanců. Já vím, že to halí pochyby, že najdeme většinu v parlamentu, nicméně po desetiletí, co se zajímám o politiku, jsem vždycky zjistil, že sociální demokracie bývají velice státotvorné strany. Přejde čas přestřelek mezi vládní koalicí a opozicí, což demokracie také potřebuje. A pak se domnívám, že sociální demokracie uzná svoji zodpovědnost.

* HN: Vy i premiér říkáte, že tomu věříte. Co ale budete dělat pro to, aby bylo jisté, že radar projde?

V politice nikdy nemáte stoprocentní jistotu, tu jsem ještě nikdy nezažil. Vždycky je to krok kupředu, kde vždycky můžete být poražen. Dnes jsme to podepsali, k ratifikaci to bude ještě dlouhá doba. Budu pro to dělat, co budu moci, ale ve správný čas. Teď v předvolební době se můžu setkávat, ale na jednání ještě nenastal čas.

* HN: Na co tedy vláda sází? Na změnu politického klimatu po krajských volbách?

Rád bych to měl do konce roku, platí termín mezi volbami a koncem roku. Podívejte se. V politice to tak je, těžko se bude hlasovat o těch nejzávažnějších smlouvách, tedy o lisabonské smlouvě a radaru. Emoce v nejrůznějších stranách v argumentaci v předvolebním boji jsou všude na světě, hodně ustupuje racionalita. Takže teprve až se všechno zklidní, tak můžeme racionálně diskutovat i argumentovat. Pak se k tomu vrátíme.

* HN: Od odpůrců jste ale za radar dostal rajčetem...

Smyslem házení rajčete je, že se rozplácne a dotyčný je politý červenou barvou. To rajče se nerozpláclo, spadlo dolů a oblek je v pořádku.

* HN: Dříve jste řekl, že pokud radar neprojde, podáte demisi.

Myslel jsem to tak, že kdyby radar neprošel, a to z důvodu, že kvůli poslancům za Stranu zelených, která mně navrhla, tak bych v tom případě považoval za svou povinnost přijít za panem premiérem a nabídnout to křeslo. To je něco jiného, než že bych přímo odstoupil. Kdybych nesplnil to očekávání, tak bych za ním šel, jestli mě ještě považuje za dobrého ministra zahraničí. To je docela normální věc. To patří k politické slušnosti.

* HN: Jak budete přesvědčovat své kolegy ze Strany zelených?

Jsem přesvědčen, a čím více informací o tom mám, tím více jsem o tom přesvědčen, že je to přínos bezpečnosti České republice, a to byl hlavní důvod, proč jsme to podepsali. Říká se, že tady sloužím americkým zájmům nebo to dělám z osobní ctižádosti, na to jsem ale příliš starý dědek. Je to přínos k bezpečnosti českých zemí, Evropy i mezinárodního společenství.

* HN: Teď to vypadá tak, že vláda se bude muset spolehnout na přeběhlické hlasy. Předseda ČSSD prosazuje stranické »ne« radaru. Je podle vás přijatelné, aby radar byl schválen takto »ušmudlanou« cestou?

V parlamentních demokraciích vždycky docházelo k tomu, že poslanci vystupují ze stran. Názor poslance i strany samotné se může posunout jinam. Máme funkci volného mandátu. Tudíž dle mého názoru jde o právo poslance, není mu co vyčítati. Vždycky říkám, že Winston Churchill to udělal dvakrát v životě.

* HN: Demisi ale chystáte i v případě, že se nepodaří očistit Jiřího Čunka. Už jste četl audit?

Kdy bych se k tomu dostal? Teď jsem se vrátil z náročné cesty na Kavkaz a moje práce je důležitější. Ale v nejbližších dnech si to přečtu. Když to stihnu, tak bych se kolem víkendu kvůli tomu s premiérem i s předsedou zelených Bursíkem setkal.

9.7.2008

.