Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Odpor spojenců proti radaru už téměř zmizel

 

Rozhovor redaktorky Johany Grohové s ministrem Schwarzenbergem v MF Dnes z 4.4.2008

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je přesvědčen, že závěry summitu NATO k protiraketové obraně by měly vládní Straně zelených stačit, aby pro radar hlasovala. Pro případné kritiky má šéf diplomacie, kterého do vlády vyslali právě zelení, jasný argument - podařila se hlavní věc, tedy včlenění obrany do NATO.

Mluvili jste při jednání s americkou ministryní zahraničí o variantě: pouze radar v Česku bez střel v Polsku?
Něco takového bych nepovažoval za účelné. Kombinace obého by byla lepší. Je pravda, že teoreticky by rakety mohly být umístěny na nějaké lodi. Ale je v zájmu našich sousedů, aby to bylo rozděleno tak, jak bylo plánováno.

Jak daleko jsou rozhovory o ruských inspekcích na českém území?
Pokud Rusové budou chtít něco u nás kontrolovat, tak musí nejdřív mluvit s námi. Očekávám, že se nás zeptají.

Je jednou z možností kompromisu vůči Rusku to, že by zařízení bylo aktivováno jen v případě nebezpečí?
Instalováno musí být v dostatečném předstihu. Nemůžeme čekat na nebezpečí. Stavba bude trvat několik let, a když vše bude podepsáno a ratifikováno v tomto roce, pak začne fungovat až koncem roku 2011 či 2012.

Vnímal jste ještě nějaký odpor proti americké protiraketové obraně v Evropě?
Zatímco několik evropských států bylo začátkem minulého roku mnohem kritičtějších, teď všichni vyjádřili mnohem větší porozumění. Odpor v řadách EU a NATO už prakticky neexistuje.

Česká veřejnost však radaru příliš nakloněná není...
Je mi bohužel známo, kolik čistých pomluv, lží a propagandy se kolem toho šíří. Bohužel část veřejnosti tomu uvěřila. Ale i v jiných souvislostech jsem zažil, že politik musí někdy dělat svoji povinnost vůči své vlasti, její bezpečnosti. To je klíčová otázka. Nesmíme se vždycky ohlížet, jestli tím ztratíme nebo získáme popularitu, nýbrž se podle nejlepšího vědomí a svědomí rozhodnout, co je v životním zájmu státu.

4.4.2008

.