Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Putina radar už moc nezajímá

 

Rozhovor s ministrem Schwarzenbergem v Hospodářských novinách z 4.4.2008

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg po příletu ze summitu NATO v Bukurešti nevyloučil další jednání s ruskou stranou.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek ocenil na summitu v Bukurešti, že NATO bere ruské obavy z amerického protiraketového deštníku vážně. Když po pátečním příletu ze summitu NATO požádali čeští novináři o komentář k Putinovu smířlivému tónu šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga, ministr se začal upřímně smát.

Mluvil o radaru ruský prezident Putin na půdě NATO?

Putin byl mírnější, než jsem ho už také zažil. Osobně jsem nějakou zvláštní zmínku nevypozoroval. Myslím, že už ho to moc nezajímá.

Co přesvědčilo země NATO, které se k radaru stavěly zamítavě?

Myslím, že teď je jim jasné, o co vlastně jde. Také přišly na to, že se seriozně jedná s Ruskem, aby ruské obavy byly rozptýleny. Že zde nejde o protievropské spiknutí Poláků a Čechů, ale spíš o spolupráci na bezpečnostních opatřeních, týkajících se jak Evropy, tak amerického kontinentu.

Chystají se další jednání s Rusy?

Kdyby nastala alternativa, že by se Rusové zajímali o příležitostné inspekce, pak to s nimi dojednáme. Prozatím se neptali a Američané vědí - jasně jsme to říkali jim i Rusům, že případné úvahy o dojednání bez nás by byly opravdu bezpředmětné.

4.4.2008

.