Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V šetření budu muset jít příkladem, tvrdí kníže

 

Rozhovor redaktorů Terezy Šupové a Petra Peška s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Lidové noviny z 17.7.2010.

* LN Ministerstvo zahraničí máte ve svých rukou zhruba po roce. Co plánujete jako první udělat?

Začít nutnou reformu ministerstva, neboť nám seškrtali peníze, tudíž musím to celé zorganizovat tak, aby chod ministerstva netrpěl. To je hlavní úkol. Budeme muset vyjít s mnohem méně penězi. Jinak mám teď první návštěvy, byl tu pan ministr Dzurinda, 22. července pojedu na bilaterálku do Vídně, v pondělí zase do Berlína.

* LN Co bude podle vás nejtěžší úkol? To šetření?

Samozřejmě, protože bude každý řvát a vysvětlovat, že považuje všechny spolupracovníky a to, co dělá, za nezbytné. Což taky chápu.

* LN Už jste oznámil první personální změny na ministerstvu. Kolik lidí chcete celkem vyměnit? Přivedete si celý nový tým?

No moc nový tým, to ne. Ti lidé, kteří přišli zvenčí, už tady na ministerstvu předtím byli. Takže to v zásadě žádná revoluce není, jenom střídání na ministerstvu samotném.

* LN Odvolal jste Hynka Kmoníčka. Budete měnit všechny náměstky?

Postupně ještě budeme něco měnit. Paní náměstkyně Bambasová odchází do Budapešti. Ale velké změny to nebudou.

* LN Vaše vláda je kabinetem „rozpočtové odpovědnosti“, kde vy plánujete největší úspory?

Budeme škrtat všude, ať je to personál, ať je to v investicích, údržbách prostor. Musíme to ještě probrat. Jsem tu jen 48 hodin, tak jsem se zatím nestačil na to soustředit.

* LN Jste domluven s vaším stranickým kolegou Miroslavem Kalouskem, aby k vám byl v přídělu peněz shovívavější?Aby v určitých oblastech neškrtal příliš?

Ne ne, on mi vítězoslavně sdělil, a do jisté míry to má oprávnění, že my jsme to navrhli jako strana, my musíme velmi tvrdě šetřit, tudíž budu muset jít příkladem.

* LN Česko proslulo podporou demokracie v zemích, jako je Kuba, Bělorusko, Barma, nebude se muset příliš škrtat v tom?

To jsou ty levnější oblasti. Jiné jsou mnohem dražší.

* LN Které jsou ty dražší? Příliš konzulátů?

I ve vnitřním provozu se dá leccos ušetřit, jisté investice škrtnout. Je spousta návrhů, ale jako obyčejně to v životě bývá, to, co můžete opravdu dělat pro lidi, není to nejdražší.

* LN Věci veřejné s podporou ODS prosadily do koaliční smlouvy takzvané euroreferendum, tedy že se o zásadních změnách v primárním právu Evropské unie bude rozhodovat ve všelidovém hlasování. Vaše strana je ale proevropská. Jak jste s tím smířen? Přece jen to budete vy, kdo bude muset obhajovat tuto naši euroskeptickou pozici v Bruselu...

Podívejte se, my jsme udělali koaliční smlouvu na toto volební období, to jsou čtyři léta. Žádná taková zásadní změna primárního práva není v očekávání.

* LN Takže si myslíte, že k tomu ani nedojde?

Nepředpokládám.

* LN Proto nebyl problém pro vás s tím souhlasit?

Ne, byl to problém. Zásadně to odmítám. Nejsem přítel referend.

* LN Není to dlouho, co šéf NATO požádal Česko o vyslání více vojáků do Afghánistánu. U nás v parlamentu to ale zatím neprošlo...

Já jsem pro. Já vím, že když je člověk člen jistého spojenectví, tak má své spojenecké povinnosti plnit, a ne říci, že plně spoléháme na článek pět Washingtonské smlouvy (ten říká, že když bude jedna ze zemí NATO napadena, ostatní jí pomohou – pozn. red.), ale naše vlastní plnění, to je něco jiného, to nejde.

* LN Myslíte si, že tedy posílení kontingentu bude schváleno?

To si ještě netroufám říct. Ale je větší šance než dříve. Když nikdo nepropadne levnému populismu, mělo by to projít.

.