Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vojenský zásah není na místě, říká Schwarzenberg

 

Rozhovor s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Lidové noviny z 8.3.2011.

Posílat nyní do Libye vojáky, kteří by pomohli svrhnout vůdce Muammara Kaddáfího, by nebylo moudré. Je to vnitřní záležitost Libye, vysvětluje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

* LN Prezident Václav Klaus a jeho předchůdce Václav Havel se různí v názoru, jak řešit libyjský konflikt. Čí postoj je vám bližší?


Do toho sporu se míchat nebudu.

* LN Jaké je oficiální stanovisko ministra zahraničí? Je nutná ozbrojená intervence v Libyi?

Neměli bychom se do toho teď míchat, je to libyjská záležitost. Brzká intervence cizích vojsk by všechno jenom pokazila. Osobně byl bych striktně proti vojenskému zásahu.

* LN Jaký postup by tedy měla Česká republika prosazovat na nadcházejícím mimořádném summitu Evropské unie?

Bylo by dobré vést rozhovory, ale to teď nejde. My nevíme, kdo vlastně velí povstalcům. To je lidové hnutí, povstání proti diktátorovi. Není jasné, kdo za něj může mluvit. Cestou jsou už přijatá opatření jako embargo na zbraně, uzavření kont a přísunu peněz. Také je důležité pomoci uprchlíkům, kteří se na egyptské a tuniské straně objevují, těch bude dost. Ale jináč se do toho nemíchat, je to libyjská záležitost.

* LN Na summit pojede za Česko hlava státu. Věříte, že bude prosazovat tyto postoje?

Pan prezident Klaus bude na summitu zastupovat Českou republiku, nikoli sebe, takže bude hájit české zájmy. Navíc už svůj postoj jasně řekl.

.