Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

O svobodu je třeba pečovat

 

Článek ministra Karla Schwarzenberga v deníku Lidové noviny z 9.3.2011.

EDITORIAL

Život v demokracii bychom neměli chápat jako neměnný dar. Jde o společné dílo, o které je třeba neustále pečovat, udržovat je a zdokonalovat. Občas tuto skutečnost trochu podceňujeme. Zapomínáme si vážit toho, že můžeme žít ve svobodné zemi. Na rozdíl od míst, kterých je na světě bohužel stále dost, kde se lidem místo svobody dostává útlaku.

Také proto oceňuji práci mezinárodního festivalu Jeden svět. Jsem přesvědčen, že je to aktivita velmi záslužná. Skutečnost, že se jedná již o 13. ročník festivalu, který představuje rozmanité dokumentární filmy s lidskoprávní tematikou, svědčí o dobré práci organizátorů.

Na druhé straně ale existence takového festivalu přináší zprávu, že svobody člověka a jeho práva jsou v našem světě nadále ohrožovány. A dokud se budeme setkávat se společnostmi, které někdy „jen“ porušují a zneužívají nebo jindy zcela odmítají respektovat přirozená lidská práva, budou potřebné i podobné mezinárodní akce, jakou se stal festival Jeden svět.

Formy ohrožení lidských práv se neustále mění a vyvíjejí. Proto mám radost, že festival čím dál více umožňuje prezentovat dokumentární filmy s lidskoprávní tematikou v rámci školní výuky. Možnost seznámit se s těmito filmy pomáhá přiblížit žákům a studentům aktuální problémy v různých koutech světa a umožňuje jim hlubší pochopení širších lidských souvislostí zahraničněpolitických i společenských témat.

Festival Jeden svět tak lidem už od raného věku pomáhá vštěpovat myšlenku, kterou bychom měli mít na paměti všichni, a sice že porušování přirozených lidských práv v sebevíce vzdáleném koutě světa je také ohrožením našich vlastních práv a svobod.

.