Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: S mandátem OSN je akce v Libyi v pořádku

 

Rozhovor redaktora Martina Valeše s ministrem Schwarzenbergem v týdeníku Týden z 18.3.2011.


Intervence v Libyi je s mandátem Rady bezpečnosti OSN podle mezinárodního práva a zřejmě dopadne úspěšně, řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česko se nijak angažovat nebude, až při případné obnově státu a společnosti.

Jaký teď máte vy - respektive Česká republika - postoj?

Ještě jsem nedorazil na úřad a ještě jsem celé to stanovisko Rady bezpečnosti neviděl. No dobrá, když je to Rada bezpečnosti, tak je to podle mezinárodního práva pokryto. Jestli to teď bude mít výsledek, uvidíme. Myslím, že je tam na místě dostatek letadel, vím, že to bylo dlouho připravováno, takže by to mělo skončit úspěšně.

Vy jste byl proti zřizování bezletové zóny, to platí?

Já jsem vždycky říkal, že je to vojenská akce, tudíž bez povolení Rady bezpečnosti to pro mě nepřipadá v úvahu, poněvadž jsem pro to, aby se mezinárodní právo dodržovalo.

Může Česká republika v Libyi hrát nějakou roli?

My nemáme ve Středomoří, pokud se pamatuji, žádné lodě ani nemáme tak silnou letku, že bychom tam mohli zasáhnout. Státy, které tam mají letadla, ať jsou to Velká Británie, Francie, Itálie, Španělsko, mají těch letadel dost, nás nepotřebují. Pokud se pamatuji, ještě včera v noci přišla zpráva, že se k tomu přidají i země, které mají nejmodernější letadla na světě, Saúdská Arábie a Katar, takže co bychom tam měli dělat...

A na případné následné obnově země?

Samozřejmě, když se tam s pomoci boží nějaký jakž takž právní stát ustanoví, a snad následně dokonce něco podobného demokracii, tak ze svých zkušeností jsme připraveni pomoci; už připravujeme pomoc do Egypta, Tuniska. Uvidíme, otázka je, zda dotyčný stát o to má zájem. Jestliže je jistý zájem od občanské společnosti, tak jsme samozřejmě k dispozici. Ale nikdy se člověk nemá vnucovat, teprve až když je požádán.

Myslíte, že najde společný postoj Evropská unie?

Konec konců se jistě na něčem dohodnou.

A jak budete hlasovat vy?

To se uvidí, to vám teď ještě neřeknu.

.