Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Čekám další krize. Tak to v koalicích chodí

 

Rozhovor redaktora Jakuba Kalenského s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu ihned.cz z 20.4.2011.

Když se nepodaří prosadit reformy, koalice nemá smysl, říká ministr zahraničí.

Přestože ODS i TOP 09 trvaly na odchodu všech ministrů a náměstků spojených s ABL, ministr školství a bývalý personální šéf agentury ABL Josef Dobeš své místo v kabinetu udržel. Podle vicepremiéra a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga už ale Dobeš ve vládě nevadí. Ministr zahraničí má za to, že vládu tak jako tak čekají v brzké době další krize.

HN: Jak dlouho vaše vláda po dohodě uzavřené v noci z pondělí na úterý vydrží?

To je vůle Boží, já nevím. Na každý pád to bude pokračovat do doby, než pan premiér přijde s novou obměnou ministrů, kterou považuji částečně za správnou, pak bude zase nějaká menší krize, a budeme kolísat od jedné krize ke druhé. Ale tak to vypadá v koaličních vládách často.

HN: Nezasadí vám další úder květnová volba nového předsedy Věcí veřejných? Z ODS i TOP 09 jsou slyšet hlasy, že by pro vás VV byly důvěryhodnější, kdyby Vít Bárta nebyl ve vedení strany - ale on asi bude.

To je opravdu otázka Věcí veřejných. Já se k tomu nikdy nevyjadřoval. Není na koaličních partnerech, aby jim to nařizovali.

HN: Ale bude strana, která bude mít ve vedení Víta Bártu, důvěryhodným partnerem?

Bude úplně stejně důvěryhodná jako teď. Už dříve měl Vít Bárta velký vliv na tuto stranu. Zda to bude oficiálně posvěcené nebo ne, to už je poměrně jedno. Ostatně na předsedu VV kandidují i další lidé, už to není strana jednoho muže a vyvíjí se v normální stranu.

HN: Podaří se v této rozhádané atmosféře prosadit reformy?

Když se je nepodaří prosadit, tak ta koalice nemá smysl.

.