Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Je to ostuda. Ale vybírat si nemůžeme

 

Rozhovor redaktora Oldřicha Dandy s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Právo z 14.5.2011.

* Co říkáte na nahrávku porady u Víta Bárty?

Jak jsem pochopil, dal si do nosu více, než je prospěšné. Všichni tam byli trošku ožralí. Proběhla tam diskuse na úrovni české hospody. Slyšel jsem, jak Bárta říká, že byl pozván k Putinovi a Obamovi, a o tom, že by mohli spolupracovat s americkými demokraty. A myslím, že by mohli spíše bártovat než bártrovat. (Bárta na nahrávce použil výraz bártrovat, tj. vyměňovat, pozn. red.).

* je úsměvné, ale Bárta se přiznal, že financují stranu z peněz, které neprojdou účetnictvím, tedy načerno. To je problém, zvláště pro vládu, která si říká protikorupční.

Říkáte, že financují stranu načerno? Mám dlouhodobě temný pocit, že v tom nejsou v české politice osamělí.

* Je ale rozdíl, když se o tom povídá v kuloárech...

... a mezi tím, když to přiznají sami. To ano. To je zásadní chyba, když se takové věci dělají, tak o tom nemají mluvit. Aspoň to lidem ukazuje, jak to je. Je to smutné, ale nepředpokládám, že je to ojedinělý jev.

* Vy chcete dál být s takovou stranou ve vládě?

Kdybyste mi nabídl jinou, tak mi zavolejte.

* Jsou tady jiné instrumenty, jako předčasné volby či menšinová vláda.

Předčasné volby by znamenaly konec všem reformám. To by byla chyba, my jsme nastoupili, abychom je uskutečnili. Kdyby byly reformy dotažené, tak by bylo prospěšné o volbách uvažovat. S menšinovou vládou je to úplně stejné.

* vláda ale nemá patent na reformy, prostě je udělá vláda, která přijde po vás.

Já se obávám, že by je nedělala. Když poslouchám, co říká jedna velká demokratická strana (ČSSD), tak je mi jasné, že by reformy zastavila.

* půjdou reformy prosadit s VV a ostudou, která se každým dnem zvětšuje?

Je to bohužel ostuda. Jestli s nimi půjde spolupracovat, to se uvidí do června. Když to nepůjde, tak to nebude možné. Umím si představit stranu, s kterou bych se nestyděl ukazovat na veřejnosti. Jak jsem už říkal, mé povolání se podobá jinému, kde si nemůžete vybírat partnery.

* Myslíte prostituci?

To jste řekl vy.

.