Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koalici došla trpělivost s véčkaři. Požadují nesmysly, řekl Schwarzenberg po půlnoci

 

Rozhovor redaktora Jakuba Kalenského s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu ihned.cz z 27.6.2011.

Předseda TOP 09 v rozhovoru pro server IHNED.cz připomněl, že dvakrát zachraňoval vládní koalici před jejím krachem. Ale při nedělním nočním jednání viděl, že další hovory postrádají smysl. A odmítá dál s VV jednat.

Věci veřejné chtějí blbosti, proto jsme jednání s nimi ukončili. Tak shrnul nedělní noční jednání koaličních špiček ve formátu K9 ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který v půlnočním rozhovoru pro server IHNED.cz popsal příběh vyjednávání tak, že koaličním partnerům prostě došla trpělivost.

Mimo realitu je podle vicepremiéra především požadavek VV na zvýšení rozpočtu o 14 miliard pro ministerstvo dopravy, kam véčkaři hodlají v nejbližší době místo úředníka Radka Šmerdy opět dosadit svého straníka.

HN: Proč jste v neděli večer ukončili vyjednávání o požadavcích VV?

Dvakrát jsme byli v situaci, kdy ta koalice byla před rozpadem. A já dvakrát tuto situaci dával do pořádku. Ale teď už jsem viděl, že další jednání nemá smysl. Proto jsem řekl, že je konec. Buď budou VV loajálním členem koalice, nebo nebudou.

HN: A jak tedy to noční jednání probíhalo?

Začalo to docela věcně, na mnoha bodech jsme se po tvrdé diskuzi shodli. Pak ale přišly VV s naprosto nesmyslným požadavkem, abychom už teď určili 14 miliard navíc pro ministerstvo dopravy. Což je z rozpočtových důvodů blbost. Není možné zablokovat celý rozpočet tím, že se budou před jeho sestavením klást dílčí požadavky.

HN: A to je důvod k ukončení jednání o budoucnosti této koalice a tedy i vlády?

Měl jsem už zkušenosti z předešlých jednání, to hádání už mi šlo pomalu na nervy. Hlavní problém s VV je ten, že oni na rozdíl od ODS, TOP 09, ČSSD, komunistů nebo třeba zelených nemají jasný politický program, s nimi jde stále o nějaké jednotlivé ústupky. Poté, co se o těch 14 miliardách pro dopravu hodinu bezvýsledně jednalo, jsem požádal o přerušení a odvedl svoji delegaci. Usnesli jsme se, že omezíme programová jednání na to, co už bylo dojednáno a nemíníme dále jednat a nechat se donekonečna vydírat. My dodržujeme koaliční smlouvu.

HN: VV si ale stěžují, že koalice prosazuje jen priority ODS a TOP 09 a na jejich priority se neberou ohledy.

Snažíme se jim vyjít vstříc. Ale někdy je opravdu těžké pochopit, co jsou doopravdy jejich priority. Zřejmě jde především o prachy. Což je tedy pochopitelné, ale co je moc, to je moc. Takže my už nechceme dále jednat. Ty personální věci jsou záležitostí premiéra a VV, a u toho my být nemusíme. Premiér pak řekl, že s tímto ODS souhlasí, a pak to na tiskovce slavnostně vyhlásil.

HN: VV tvrdily, že jste to vy, kdo nedodržuje koaliční smlouvu, protože nechcete Státnímu fondu dopravní infrastruktury dát 14 miliard.

Ale my nyní máme stanovené jen rámce rozpočtu. Pokud VV chtějí někam nalít 14 miliard, musí ty peníze někde seškrtat. My jim v řadě věcí například v sociální oblasti ustoupili. Ovšem ty jedny peníze nelze utratit dvakrát. TOP 09 za všechna ta jednání nechtěla jediný groš navíc, a jde to. Je to samozřejmě tvrdé vůči naší vlastní straně a našim lidem, kteří mají také nějaké zájmy a některé skupiny obyvatelstva by od nás možná očekávaly něco víc. Ale prioritou je dát rozpočet do pořádku. Pokud tohle někdo nechce, tak celý ten projekt nemá smysl.

HN: VV také tvrdily, že nechcete dát slíbené čtyři miliardy na platy učitelů.

Peníze pro učitele se najdou, to nebyl hlavní problém. Problémem je těch 14 miliard. Pan premiér podotkl, že je pozoruhodné, že je tento požadavek vznesen zároveň s požadavkem, aby na ministerstvo dopravy přišel opravdový straník. Jak říká Chesterton: "Je vždy pozoruhodné, najdete-li pstruha v mlíku".

HN: VV tvrdí, že rozpočet chtějí dojednat na K9, protože nemá cenu, abyste se k tomu problému vraceli v září.

Nemá smysl vytahovat jednotlivou záležitost před sestavením celého rozpočtu. Ten rozpočet musí být nějakým způsobem připravený, pak až se můžeme bavit o přesunech miliard. Když se vytahují jednotlivé položky předem, tak se pak z toho rozpočtu stává bordel. Já jsem jim dokonce navrhl, aby na vládě řekli, kde těch 14 miliard škrtnou.

HN: Co nastane 1. července? VV znovu vyhrožují, že pokud se jejich požadavky nedojednají, vystoupí na konci června z vlády.

Co bude dál, to ví jen Pán Bůh. Uvidíme, jestli vystřízliví a uznají, že takto v koalici pokračovat nejde. Jestli vypoví koaliční smlouvu, tak ji vypoví. Ale nemá cenu jim nekonečně ustupovat.

HN: Vzhledem k těm nekonečným ultimátům VV, neuvažovali jste sami o tom, že byste tuto stranu z vlády odstranili?

Když budou chtít odejít, tak odejdou. My máme koaliční smlouvu a chceme ji dodržet. Když ji někdo nechce dodržet, tak je to na něm.

.