Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Štvalo by mě, kdyby vláda padla. Má práce by přišla vniveč

 

Rozhovor redaktora Jakuba Kalenského s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu ihned.cz z 11.4.2011.

Doufám, že se najdou zodpovědní poslanci Věcí veřejných, kteří podpoří naši vládu, říká v rozhovoru pro HN ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Co udělá prezident s vládní krizí? Politici jsou napjatí. "Uvidíme," odpovídá ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Sám se ale domnívá, že Václav Klaus by byl rád, kdyby vláda vydržela až do roku 2013.

HN: Jak dlouho ještě budete ministrem zahraničí?

Dokud neodejdu z Černínského paláce. Už jsem si navykl na tu situaci, přesné datum mě nezajímá. Jednou jsem si myslel, že tam dosloužím, a musel jsem odejít. Když se to stane zase, tak budiž. Nicméně byla by to velká škoda, štvala by mě ta práce na ministerstvu a na reformách penzí a zdravotnictví, která by přišla vniveč.

HN: Co se stane, když v nejbližších dnech nezískáte pro podporu vlády další poslance Věcí veřejných? Předstoupíte před sněmovnu s hlasováním o důvěře nebo nedůvěře vládě, i když budete vědět o podpoře pouhých 98 poslanců?

Bude to smutná situace, ale může se to takto vyvinout. Pořád doufám, že se někteří zodpovědní poslanci, kteří se zamyslí nad osudem této země, najdou. I kdyby to měla být jen chabá naděje.

HN: Jak má vláda ale prosazovat reformy, když bude záviset na podpoře 98 poslanců a nevypočitatelném Vítu Bártovi?

Bude to mnohem těžší. Můžu jen doufat, že se zodpovědní najdou.

HN: Budete zkoušet vyjednávat s jednotlivci z VV?

Myslím, že v poslaneckých klubech jsou nepřetržité diskuse, probíhají rozhovory na různých úrovních. Doufám, že se někteří poslanci nechají přemluvit, aby zodpovědně hlasovali.

HN: Dochází už k nějaké dohodě na tom, kdo by mohl obsadit resorty uvolněné VV?

Absolutně ne. Žádné jednání. Čekáme na návrhy VV.

HN: Nicméně čekáte i s rošádami resortů mezi stranami? ODS nechce nechávat vnitro VV.

To je otázka premiéra, aby si to vydiskutoval. Kdyby VV navrhly někoho rozumného, já bych proti tomu nic neměl. Ale je to na premiérovi.

HN: Máte nějaký seznam lidí, kteří by měli odejít z resortů? Nejen ministři jsou přece v exekutivě. Máte seznam náměstků a šéfů odborů, kteří jsou podle vás spojení s bezpečnostními agenturami?

Premiér hovořil o náměstcích. Já ne. Jsem spíše pro to, abychom se podívali, jakou práci ti lidé odvedli. Pokud odvedli slušnou práci, je mi jedno, z jaké strany kdo je. Ale je jasné, že je nemocí této země, že nemáme služební zákon, že jsou úředníci tak snadno odvolatelní.

HN: Umíte si představit nějakou formu dohody na vládnutí se sociální demokracií?

Mám dojem, že ČSSD k tomu nemá sebemenší důvod a s radostí očekávají, až padneme a budou předčasné volby.

HN: Neobáváte se toho ani ze strany ODS?

Vzhledem k dosti vyhrocenému vokabuláři pana předsedy Sobotky a jiných a na druhé straně k vyjádřením pana premiéra o pokračování reforem si to dost těžko umím představit.

HN: Co bude v nejbližších hodinách? Chystáte jednání K9?

Teď není žádné svolané.

HN: Takže první, co se v rámci koalice stane, je příchod premiéra na Hrad s demisí Bárty a s návrhy na odvolání Johna a Dobeše?

Přesně tak. A uvidíme, co udělá prezident.

HN: Máte už o tom nějaké signály? Výroky pana prezidenta naznačují, že není nadšený.

To je pochopitelné, málokdo by byl nadšený, kdyby se rozpadla vláda. Pan prezident by byl asi rád, kdyby vydržela do roku 2013. Ale pan prezident se mnou na toto téma nejednal.

HN: Budete ho žádat o schůzku, abyste věděl, jak se zachová?

Jsem toho názoru, že je na prezidentovi, aby se poradil s předsedy politických stran. Není ale na mně, abych ho k tomu vybízel.

HN: A bylo by to dobré? Prezident vstoupil do koaličního dění koncem prosince, a ačkoliv pak poslanci vládu podrželi, málem se kvůli tomu rozpadla ODS. Je dobré, aby prezident řešil koaliční problémy? Také sleduje své zájmy.

Každý sleduje své zájmy, samozřejmě. Jak je známo, mám v mnohém odlišné názory od pana prezidenta. Ale je to velmi zkušený a inteligentní politik, a zaznamenal jsem u něho také pocit odpovědnosti. Takže třeba má návrhy na takové řešení, které nás ještě nenapadlo.

HN: Nebojíte se, že do toho vstoupí element jeho přátelství s Bártou?

Myslím, že ty řeči o jejich přátelství byly v posledních dnech poněkud přehnané.

HN: Na páteční K9 přišla TOP 09 s tím, že pokud ve vládě zůstanou John, Dobeš a Bárta, že v ní nebudete. Je pravda, že se do tohoto řešení Petru Nečasovi moc nechtělo?

Po konci naší schůzky premiér navrhl (a my to odsouhlasili), že nebudeme říkat, kdo s čím přišel, kdo byl zdráhavý a tak dále. A já se toho budu držet.

.