Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Mohl bych s tím praštit, ale musíme se dohodnout

 

Rozhovor redaktora Petra Koláře s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu lidovky.cz z 14.4.2011.

Po večerním jednání koaličních špiček se většina účastníků novinářům vyhnula, aby nemusela odpovídat na otázky. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg však poskytl serveru Lidovky.cz rozhovor. Schwarzenberg v něm upozorňuje na to, že se kvůli narůstajícímu státnímu dluhu koalice musí dohodnout, protože země si nemůže dovolit čekat na novou vládu z případných předčasných voleb.

Během jednání koaličních lídrů vystoupil ministr financí Miroslav Kalousek a řekl, že se rýsuje dohoda tří koaličních stran. Rýsuje se nějaká?

Já myslím, že ano. Je to ale ještě delší proces dohadování a budeme se hádat o spoustu věcí. Nicméně mám dojem, že v zásadě se všichni shodli na dobré vůli tu koalici a vládu sdílet. Máme spoustu uražených a ublížených lidí, takže není tak lehké, abychom to dotáhli. Ale v zásadě máme snahu.

Ve čtvrtek dopoledne jdete jako jeden ze tří předsedů koaličních stran za prezidentem Klausem. Chce vám všem dát "kartáč". Co od toho očekáváte?

Klaus přece krizi výrazně prohloubil tím, že nechtěl podepsat demisi Víta Bárty a návrhy na odvolání Radka Johna s Josefem Dobešem...

Hlava státu je hlava státu. Já nebudu teď zpochybňovat jeho činy a úvahy. Poslechnu si názory pana prezidenta a pak uvidíme, jo?

Pane předsedo, čtvrteční dění bylo, ač je to nenovinářský termín, de facto hrozný "humus". V zemi už se dějí šílené věci. TOP 09 si stále myslí, že ta vláda stojí za to, aby se její členové...

Podívejte se, já bych s tím mohl praštit, říct ende schluss. A starat se o dvojčata, procházet se v lese, z toho bych měl jistě větší radost. když se ale podívám na narůstající čísla státního dluhu, když se podívám na problém nedořešených reforem... Za to přece musím bojovat. I panu premiérovi jsem otevřeně řekl, že nejsme v situaci švýcarské. Tedy v situaci, abychom s hospodařením měli plnou kasičku. To bychom se mohli věnovat politikaření všichni. Ale tak to prostě není. Ten problém tady existuje a my musíme bojovat. Poněvadž situace je vážná. My si nemůžeme namlouvat, že si můžeme dovolit situaci, kdyby se ta vláda rozpadla, byly nějaké nové volby a potom čekat, než se dohodne nějaká nová vláda. Podívejte se, každým dnem ten národní dluh narůstá.

Tomu rozumím, ale co když si bude váš koaliční partner nahrávat, co říkáte?

No tak ať si to nahrává. Co já říkám, za tím si stojím. Je mi jedno, jestli je to někde v kavárně, nebo v Kramářově vile. Co říkám, za tím si stojím.

Není ale samotná ta praxe nahrávání a špiclování děsivá?

Máte pravdu, že to není hezká záležitost. Já ale nevím, kdo všechno koho zde odposlouchává, nahrává, fotí. My zde máme, bohužel, mravy poněkud podivné.

.