Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Oháněl se mým jménem. A to nesnáším

 

Rozhovor redaktora Tomáše Syrovátky s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Mladá Fronta DNES z 12.8.2011.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řešil před třemi týdny nepříjemný případ - lékař Jaroslav Barták trýznil svou asistentku Lucii J. na Filipínách. Zalarmoval proto tamního velvyslance, který dvaadvacetileté ženě pomohl.

* Jak jste se o případu dozvěděl?

Informoval mě o něm přítel té dívky. Od své partnerky dostával textové zprávy na mobilní telefon, z nichž nabyl oprávněnou obavu o její zdraví. Takže jsem to začal okamžitě řešit. Vyrozuměli jsme pana velvyslance Rychtara, který se obratem ujal celé věci a dívce pomohl.

* Co vás přimělo osobně zasáhnout?

Je to má práce. Já toho ale moc neudělal. Seděl jsem v Praze a pouze informoval o případu velvyslance. On byl na místě a jemu patří zásluhy. Splnil svou konzulární povinnost.

* Podle svědectví se Barták na Filipínách oháněl vaším jménem...

Dodatečně jsem slyšel, že vyhrožoval a tvrdil, že se se mnou zná, dokonce se prokazoval fotografií se mnou. To ale mohou mít stovky lidí. Očividně to byl jeho způsob, ovlivňoval lidi a oháněl se slavnými jmény. Tvrdil, s kým vším je ve styku. Ta dívka je podle mých informací zpět doma a v pořádku. To je nejdůležitější.

* Setkáváte se často s tím, že se někdo ohání vaším jménem?

To se občas děje, lidé se na mě odvolávají, aniž já bych o tom věděl. Když jsem byl kancléř na Hradě, vždycky jsem říkal své sekretářce: když sem někdo přijde a bude se odvolávat na to, že je můj přítel, přivolejte hned stráž, ať ho shodí dolů.

.