Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Přímá volba prezidenta by byl zázrak

 

Rozhovor redaktora Jana Martinka s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu lidovky.cz z 22.10.2011.


Podpora komunistů? Proč ne, ve sněmovně s nimi ostatní poslanci také mluví, říká první oficiální prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09.

LN Oficiálně jste oznámil svou kandidaturu na prezidentský úřad. To ale může znamenat, že defacto končíte jako předseda a budete se věnovat nadcházející prezidentské kandidatuře.

Kdyby byla volba přímá, tak bych to musel udělat. Ale vzhledem k tomu, že přímá volba nebude, tak nebude volební kampaň. Poslanci si to dohodnou mezi sebou, jak říkal Miloš Zeman, kapři si rybník nevypustí.

LN Počkejte, takhle s jistotou už dnes říkáte, že přímá volba nebude?

Byl by to zázrak.

LN Ale tahle koalice ji má přece v programovém prohlášení a probíhají dost intenzivní jednání, která vypadají, že téměř všechny parlamentní strany ji chtějí.

Jenže tahle koalice to sama, jak známo, neprosadí. Dopadne to jako s imunitou poslanců. Každá strana bude říkat, že je pro omezení imunity, ale bohužel se na tom nedohodneme.

LN Pokud jste si jistý, že bude nepřímá volba, znamená to, že se budete ucházet i o hlasy KSČM?

Já se nebudu ucházet o hlasy strany. Jestli jednoho nebo víc poslanců přesvědčím, tak mě to bude těšit, ale jinak se o přízeň stran ucházet nebudu. Doufám, že poslanci a senátoři budou volit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, to je jediné, co od nich chci.

LN Bývá přece zvykem, že před prezidentskou volbou kandidáti navštěvují poslanecké a senátorské kluby jednotlivých stran. A pokud si pamatuji, KSČM nebyla nikdy výjimkou...

Podívejte se, když mě klub KSČM pozve, tak samozřejmě, je to parlamentní strana a ve sněmovně s nimi taky ostatní poslanci mluví. To mi připadá samozřejmé, že by se chtěli zeptat na moje názory.

LN Nejprve jste říkal, že budete kandidovat pouze v případě přímé volby. Proč jste změnil názor?

Přímá volba by mě rozhodně těšila víc. Ale jak se to teď při dnešní politické situaci vyvíjí, je třeba ukázat, že bojujeme. Sjednocená levice může prosadit svého kandidáta, což je pravděpodobný scénář. Pak neprojdu, ale je třeba se k tomu postavit čelem.

LN Nedá se vaše prezidentská kandidatura také brát jako alibi pro případný neúspěch ve volbách? Poslední komunální volby nedopadly pro TOP 09 úplně nejlépe a podle preferencí to nevypadá, že by se to lepšilo.

To bylo spíš tím, že jsme neměli dost kandidátů. V Praze jsme uspěli, jinde ne. Tehdy jsme byli dost mladá strana, takže jsme neměli kandidáta v každé vesnici. To mě vůbec neudivilo, to je tak dávno, že už na to všichni zapomněli.

.