Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slýchám: Ať děda někam zaleze. Já ale musím jít bojovat

 

Rozhovor redaktorů Tomáše Syrovátky a Hany Válkové s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Mladá fronta DNES z 24.10.2011.

Karel Schwarzenberg mluví o svých prezidentských ambicích, o budoucnosti TOP 09 a také o tom, že je potřeba zastat se ministra financí Miroslava Kalouska.

Ihned poté, co šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg oznámil kandidaturu na prezidenta, začali si z něj protivníci utahovat. Sociální demokrat Bohuslav Sobotka třeba poznamenal, že ministr je na funkci přezrálý.
Schwarzenberg, který v prosinci dosáhne 74 let, bere narážky na svůj věk s nadhledem. Necítí se tak špatně, že by prezidentský úřad nezvládl. „Od opozice to je zajímavý argument - ať děda někam zaleze. Nemůžu popírat, že už nejsem v pubertě. Ale nabízím zkušenosti," říká šéf TOP 09 v rozhovoru pro MF DNES.

* Nad kandidaturou jste dlouho váhal. Co vás nakonec přesvědčilo jít do boje o prezidentský úřad?

Musel jsem řešit nejen svůj zdravotní stav, ale i odpovědnost k rodině. Nemám možnost se starat o vnoučata, děti sotva vidím a manželku taky. To všechno jsou stinné stránky politické funkce. Přesvědčila mě ale situace, v jaké je naše země. Rýsuje se zde veliký nárůst extremistů a musí tu nastoupit někdo, kdo se proti tomu tvrdě postaví.

* A to současný prezident Václav Klaus nedělá?

To jste řekli vy (úsměv). Doufám ale, že Hrad bude v budoucnu místo nikoliv kontroverzní, ale to, odkud se šíří osvěta, kde je střet kultury, kde se shromažďují nejlepší hlavy jako za první republiky a prezidenta Masaryka. Aby to bylo místo, kde se pracuje na tom, aby po materiální obnově národa českého přišla také morální obroda.

* Podaří se stranám prosadit přímou volbu prezidenta?

Volba zřejmě nebude taková, jakou bych si přál. Tedy za účasti veřejnosti. Kapři si rybník nevypustí.

* V nepřímé volbě máte jako kandidát menší politické strany omezenější šance uspět, souhlasíte?

V takové situaci nesmí člověk kapitulovat. Musí jít do boje a ukázat, že jsme strana bojovná a nabízíme alternativu. Budu se věnovat postavení naší země v Evropě a tvrdému boji proti lidem, kteří kážou nenávist. I v případě prohry budeme síla, která třeba vítězné kandidáty přiměje věnovat se tomu.

* Kromě vás byli téměř jednomyslně zvoleni i všichni navržení místopředsedové. Nechybějí TOP 09 osobnosti, které by soutěžily?

To je nesmysl. Podívejte se na ministra Drábka, jaký výkon na ministerstvu práce a sociálních věcí odvádí, nebo na Leoše Hegera, který v posledních měsících ustál podrazy a nevybírané útoky kolegů z jiných stran v Poslanecké sněmovně, za něž jsem se musel stydět. On přitom vše řešil s takovým klidem a velkorysostí, že na mě udělal hluboký dojem. Nelze opomenout ani ministra Bessera, který přinesl do kultury jistý duch zdravého managementu.

* Víkendový sjezd navozoval dojem idylické strany. Ale občas slýcháme, že to mezi TOP 09 a partnerskými starosty skřípe.

To vůbec není pravda. Že budou vždycky místní spory, to je samozřejmě normální. Nemůžete očekávat, že se v každé vesnici či městě budou naši kandidáti velmi dobře snášet se starosty. Ostatně i v rodině nebo mezi sousedy jsou občas pranice. Já říkám: Žádná strana není společností svatých.

* Záleží však na tom, do jaké míry dokážete ty „nesvaté" odhalit a odstavit od moci...

Nebudu tolerovat, když se objeví v některé obci nebo na úřadě případ korupce, který bude spojen s naší stranou. Okamžitě bude následovat vyhazov. Čistotu našeho štítu si musíme zachovat.

* Čím to, že poslední dobou čelí řadě trestních oznámení váš první místopředseda Miroslav Kalousek?

Miroslav Kalousek je oceněný ministr financí, a přesto je to on, kdo je podle mnohých ten největší zloduch české politiky už od devadesátých let. Musíme se ho zastat, budeme ho bránit. Aby lidi věděli, že za ním a jeho kroky stojíme.

* Po úspěchu ve sněmovních volbách vás za rok na podzim čekají krajské. Co bude úspěchem?

V loňských volbách do Senátu jsme neuspěli. A bylo to docela zdravé poučení, zjistili jsme totiž, že nic nepřichází v životě samo od sebe. Musíme makat, nepostávat, abychom v krajských volbách dopadli lépe. Volby budou o tom, jestli je TOP 09 fenomén, který pomíjí, nebo jsme se hluboce zakořenili do krajiny české.

.