Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aš už Věci veřejné drží hubu

 

Rozhovor s ministrem Karlem Schwarzenbergem v časopise Týden z 10.4.2012.

Předseda TOP 09 KAREL SCHWARZENBERG ztrácí trpělivost. Věci veřejné mu lezou na nervy, přesto vládu s nimi považuje za nejmenší zlo. Aš už to ale dopadne jakkoli, šéf české diplomacie tvrdí: „TOP 09 příští volby nevyhraje."

* Rozumíte celé té situaci?

Myslím, že je tu jistý pud sebevraždy. Tato strana ničí sebe samu, ale ostatní kolem sebe taky.

* Ale nějakou logiku chování VV mít musí.

Ne, to nemá s logikou vůbec co dělat. Je to naprosto iracionální. Logické je, řekněme, to, že vás chce někdo okrást. Nebo že vás politická strana chce zničit. Ale u VV je to čistě sebevražedné.

* Zhruba před dvěma týdny jsem slyšela, že se ve Věcech veřejných chystá akce řízená Vítem Bártou: někteří lidé se odtrhnou a vytvoří novou koaliční stranu, která bude od skandálů véčkařů očištěná. A ve vládě tak bude sedět s ODS a s vámi nová partaj. Teď to tak trochu začíná vypadat.

Všechno je možné. Koneckonců jsou tam dvě křídla... Nicméně kde ve skutečnosti stojí pan Bárta, mi jasné není.

* Před soudem. Ale abych to odlehčila, dnes na Twitteru autor vystupující pod vaším jménem napsal: „Dnešek je pro mě nepřehledný. Prý mají všichni ministři podat demisi Johnovi. Někteří odmítají. Já mu tu svou raději poslal."

(Smích.) Tak takhle jo. To je výstižné.

* Jakými slovy byste popsal pobyt v této vládě?

Byly dobré okamžiky, ale byly také okamžiky, kdy jsem cítil čiré zoufalství. Mám na mysli třeba právě některá jednání s Věcmi veřejnými. Oni prostě jednají naprosto iracionálně. To připomínalo intenzivní jednání v Bohnicích. Ale příjemné nebyly ani některé situace, vztahy s ODS. Saša Vondra mi například říkával: „Socani jsou pro nás protivníci, ale vy jste konkurence. A konkurence se musí zničit." Toto jsem často i pociťoval.

* S kým z Věcí veřejných se dá ještě mluvit racionálně?

S každým jednotlivě! Ale ten celek se pak zachová naprosto nečekaně.

* Dá se racionálně jednat i s Vítem Bártou?

Ale ano! S Vítkem Bártou se mi bezvadně jednalo. Se všemi to bylo možné. Ale ta strana jako taková jakoukoli logiku vylučuje.

* Takže jste se s jednotlivými členy VV vždy byl schopen domluvit, ale jakmile se ten člověk vrátil do svého kolektivu, jeho slovo přestalo platit?

Ano, pak bylo vždycky všechno jinak. Přicházely nové požadavky... Je to s nimi obtížné.

* Nyní lze krizi řešit několika způsoby a do úterý má být jasno. Co by bylo to nejmenší zlo pro vás?

Kdybychom ještě tu koalici podrželi, abychom hlavní věci vládního programu prosadili. Pro toto jsme trpěli celou dobu a byla by škoda, kdyby to všechno šlo najednou vniveč.

* Co naprosto nutně musíte před případným koncem vlády ještě schválit? Tedy kromě prováděcího zákona k přímé volbě prezidenta.

Musíme se v úterý dohodnout na úsporách na příští a přespříští rok. To je prostě nutné.

* Když vyjednáte úspory a budou předčasné volby, další vláda už s nimi může, s prominutím, vymést.

Samozřejmě je dobře možné, že by po nás nějaká jiná vláda začala plýtvat. Pak jsme ale my z obliga, my jsme udělali to nejlepší, abychom tuto zemi postavili na zdravou základnu. Když se nějaká vláda odhodlá k tomu, že přes to všechno bude naši zemi dál zadlužovat, pánbůh s námi. Ale to už pak není naše odpovědnost.

* Vaše odpovědnost ale je, že pokud tato vláda padne, bude to znamenat velké ekonomické ztráty pro Českou republiku - odvrátí se od nás zahraniční investoři.

Samozřejmě. Máte pravdu, naše nestabilita odstraší všechny investory. Ale jak říkám, buď se to podaří ještě dohodnout, nebo VV tuhle vládu zničí. Je to mimo moje chápání, ale nemůžu vyloučit, že se to stane.

* Vzpomněla jsem si na výrok Miloše Zemana, který řekl, že s vyděrači se nevyjednává.

Já s tím stoprocentně souhlasím. Proto na ty jejich požadavky nehodláme přistoupit. Z jejich strany je to jednoznačně vydírání. A já se poprvé s Milošem Zemanem stoprocentně shoduju. S vyděrači se prostě nejedná.

* Ale zdá se, že na podmínku VV týkající se redukce vlády přistoupíte.

S odpuštěním tohle už bylo obsaženo ve vládním prohlášení. Jsou jen různé názory, které úřady se mají sloučit. Je to nutné a my tím musíme ušetřit pět miliard. Věci veřejné si to z vládního prohlášení teď vzaly a udělaly z toho svůj ultimativní požadavek.

* Takže vlk se nažere a koza zůstane celá. Věci veřejné budou mít pocit, že jste jim nějakou podmínku splnili.

Tak.

* Která ministerstva by se podle vás mohla zrušit?

Já se do toho nemíchám. Ale umím si představit, že se sloučí sociální věci a zdravotnictví. Mohl bych si i představit zemědělství a místní rozvoj. Jsou různé možnosti. Když jiné země vycházejí se skromnějším počtem ministrů, proč ne my.

* Ale místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová prohlásila, že nepůjde o slučování, nýbrž o rušení ministerstev.

No, samozřejmě. Podstata je, že ta ministerstva se zruší. To ale neznamená, že tu práci nikdo nebude dělat, ta agenda se přesune jinam.

* Takže to je slučování.

Jo. Nebudou udržována dvě takováto ministerstva v plném stavu.

* Kdyby šlo o tři resorty, každá z koaličních stran by se vzdala jednoho křesla, abyste proporčně udrželi počet ministrů?

Asi jo. I když teoreticky je možné, že jedna strana třeba přijde o ministra, ale posílí svými lidmi jiné ministerstvo... Možnosti jsou různé.

* Mně totiž připadá, že VV tím chtějí dosáhnout i splnění své další podmínky, kdy žádají o nápravu v systému ministerstva práce, konkrétně kvůli výplatě sociálních dávek. V žaludku jim nejvíce z celé vlády leží váš ministr Drábek. Je tedy možné, že VV si vydupou odchod Drábka z vlády?

Ne-při-pa-dá v úvahu! S ministrem Drábkem bych odešel já. A Kalousek taky.

* Na tom už jste se s Kalouskem dohodli?

Ne. To jsme si neřekli. Ale jsem přesvědčen, že Kalousek by udělal to stejné jako já.

* Takže kterého ministra byste se vzdali?

Podívejte se, buď mluvíme o slučování, nebo o tom, kterého ministra vláda vyřadí. To jsou dvě různé věci.

* Takže kdyby se spojily sociální věci se zdravotnictvím, musel by jít z vlády buď Heger, nebo Drábek.

Poněvadž ministerstvo práce a sociálních věcí je větší, tak bych to tipoval spíše tak, že sloučené ministerstvo bude pod vedením Drábka. Ovšem nejde opravdu o ministry. Hlavní boj bude o to, které odbory, oddělení a agendy by se rušily.

* Ale počet členů vlády se snižovat bude. Takže Heger se například stane prvním náměstkem Drábka

Například!

* Které agendy by se rušily na ministerstvu zahraničí?

My už jsme jich zrušili tolik, že mnoho jich nevím. Ale pracuju na návrzích. Chci řešit hlavně na úřadě, na centrále. Venku už nic. Naopak budeme muset některé ambasády posílit. Například v Číně a Indii. Na úřadě budeme některá oddělení spojovat... Jedno chci dokonce zrušit úplně, ale ta práce na návrhu není ukončena, tak o tom mluvit nemůžu.

* Z vlády byste odešel, pokud by měl jít Drábek. Máte další hranice, po jejichž překročení byste vládu opustil?

Kalouska samozřejmě považuju za klíčového. Ale všechny naše ministry považuju za klíčové, takže ve straně bychom ještě museli prodiskutovat, jak to uděláme.

* Je tohle nejhlubší krize vlády za dobu její existence? Jsme bez ministra školství, což se teď jeví jako nejmenší problém- Kalousek o svém koaličním partnerovi, tedy o VV, veřejně mluví jako o slizounech

Jak známo, kolega Kalousek má alespoň stejně silný sklon k silným slovům jako já. To je pravda. Je to zatím největší krize.

* Umíte si představit, kdo by mohl být dobrý ministr školství?

Já vám něco řeknu. Pokud zůstanou ve vládě, nejrozumnější by bylo - a vřele bych jim to doporučil -, aby se rozhlédli po vysokoškolské scéně a vybrali si renomovaného odborníka.

* Například Ivana Wilhelma.

Například. Ale možná se najde i někdo lepší. Prostě někdo tímto směrem.

* A pokud nezůstanou ve vládě

No tak...

* Tak je konec vlády.

Tak to je, jak správně říkáte, po ptácích.

* Vy tedy - jako premiér - Nečas vylučujete možnost menšinové vlády?

S kým?

* S ODS.

Ale kdo by nás podpořil?

* V určitých důležitých věcech za určitých podmínek ČSSD nebo i VV.

Bohuslav Sobotka kudy chodí, tak prohlašuje, že nemá nejmenší úmysl naši menšinovou vládu podpořit. On chce ihned volby a vyhnat nás z Úřadu vlády.

* Ještě před dvěma týdny mi Petr Gazdík říkal, že ČSSD si nejméně ze všeho přeje váš konec, protože se jí nechce za vás dělat úsporná opatření.

Oni by samozřejmě byli rádi, kdybychom všechna ta úsporná opatření udělali my. Díky tomu oni by pak vyhráli volby, pak by se podívali na stav rozpočtu a řekli by: „Je nám to strašně líto, ale bývalá vláda nám zanechala úplně prázdnou kasu." A my ta nepopulární opatření teď musíme udělat. My ty volby prohrajeme tak či tak. Promiňte, ale nevidím nejmenší šanci, že bychom volby vyhráli. Tudíž jsem kolegům říkal, že v této situaci musíme přijmout, že ztrácíme moc - ale neměli bychom k tomu ještě ztrácet pověst.

* Premiér Nečas řekl, že bude-li vláda pokračovat, může mít jiné složení, ale pořád bezpečnou většinu ve sněmovně. Co je podle vás bezpečné složení?

To je věc názoru. podle mého názoru to musí být tak 103, 104 poslanců, pak to jde. Když jednoho raní mrtvice, když jedna zrovna rodí, dá se to pořád zvládnout.

* Překvapil vás Petr Nečas svým rázným vystupováním? Ještě před měsícem jste prohlásil, že je slabý a nedokáže nic udělat s justicí.

S odpuštěním, on s tím něco udělal? A dnes... Měl jedinou možnou reakci na to, jak se zachovat. A dál se uvidí.

* Je tedy problémem této vlády i to, že její předseda nemá autoritu?

Já bych se teď nerad vyjadřoval o panu premiérovi... V takto kritické situaci to není vhodné. Ale samozřejmě v těchto věcech hraje roli i osobnost.

* A v tuto chvíli?

Snad také.

* Máte vy sám osobně chuť z této vlády odejít?

Přiznám se, že jsem rozpolcen. Na jedné straně bych přece jen rád věci dotáhl. Uprostřed práce jít od válu, to člověk nemá rád. To je prostě blbý pocit. A na druhou stranu ta únava je dosti veliká. Upřímně řečeno, dnes když přijdu domů, tak už si nečtu hodinu knížku, nýbrž lezu přímo do pelechu. Po vyčistění zubů tedy!

* Není nemotivující hlavně to, že když to nějakým způsobem v úterý uplácáte, nevíte, s čím VV za měsíc zase přijdou?

To bylo s nimi vždycky.

* Dají se vymyslet nějaké záruky, které by vám koaliční partner dal?

Záruky jsou jedna věc, dodržení je jiná věc.

* Takže se o to ani nebudete pokoušet.

Ne.

* Je tam někdo, koho si z VV vážíte?

Jsou tam dosti pohledné ženy. Tohle nemůžeme popírat.

* Kdo je podle vás nejsilnější persona VV?

No, byl to Vítek Bárta. Teď se docela rázně vyvíjí Karolína Peaková. Tu by člověk neměl podceňovat.

* Cítíte vy dnes vliv Víta Bárty?

No samozřejmě! Je to otec zakladatel.

* Věříte, že je možné s pověstí, kterou si z vlády odnášíte, stát se prezidentem? Jinými slovy: nezkazí vám véčkaři tu prezidentskou kariéru?

Tahle vláda mi pověst celkově asi zkazí. A to ze dvou důvodů. Za jeden důvod vláda nemůže - a to je hospodářská krize a s tím spojená nutnost zavádět úsporná opatření. Zadruhé: samozřejmě že tato vláda měla naprosto zbytečné skandály a spory. Ten pohled na ni nebyl v pravém slova smyslu osvěžující.

* Styděl jste se někdy za svoji vládu?

Já se nestydím. Základní směrování této vlády bylo správné. Někdy jsme se ale předváděli, a to jsem jenom potřásl hlavou.

* Styděl jste se, když premiér Nečas odmítl podepsat evropskou smlouvu o rozpočtové zodpovědnosti?

Ne, to nebyl stud. Stud můžu mít za vlastní věci. Nebudu se stydět za pana Nečase. Ale pravda je, že mi z toho bylo smutno.

* Máte na tu prezidentskou kampaň sílu? Mně připadáte hodně unavený.

To uvidíme. Myslím, že na to sílu mám. A když zkolabuju, tak zkolabuju, no.

* Budete v době prezidentské kampaně zároveň ministrem?

To si musím ještě objasnit, jak to vyřešíme. Musím o tom promluvit jak s premiérem, tak s vlastní stranou.

* Nějak si neumím představit, jak byste to časově skloubil.

Já vám něco řeknu. Je pravda, že jsem několik zahraničních návštěv vědomě posunul do první poloviny tohoto roku. A intenzivní kampaň bude dle mého názoru až od listopadu.

* Předáte na toto období stranickou funkci panu Kalouskovi?

Asi si ji ponechám.

* Mimochodem, když si kladly pro setrvání ve vládě podmínky VV, topka na koaliční jednání v úterý 10. dubna s ničím nepřijde?

Jo. Ať už Věci veřejné drží hubu.

* To bude ta podmínka?

Jo. Budu doufat, že budou dodržovat, co dojednáme.

* Neuvažujete třeba o tom, že byste si dali podmínku, že Nečas podepíše evropskou fiskální smlouvu?

To do toho teď nebudu plést. Nebudu to komplikovat. Naší podmínkou bude jen to, že VV odsouhlasí ty rozpočtové věci a že dotáhneme reformní program. To je to klíčové. Jináč ať se děje vůle boží.

* Ještě se vrátím k rozkolu ve VV. Vadilo by vám, kdyby s vámi ve vládě najednou seděla jiná koaliční strana z odpadlíků z VV?

Kdyby se k našim podmínkám stavěli kladně a konzistentně, tak bych proti tomu nic neměl. To je na nich, jak se rozhodnou. Oni musí vědět, co chtějí.

* Možná by jim pomohlo, kdyby se předsedou stal skutečně Bárta, ne?

To také nevím. Je to divný spolek, rozumíte? Já jsem se vzdal složité vědy vítkologie.

* A co johnologie?

To už je mnohem snazší věda. Radek John byl docela dobrý novinář. A to, že se stal předsedou VV, bylo velmi prvoplánové. A je jasné, o co jde. A taky je jasné, kde má a kde nemá své schopnosti.

* V politice je nemá?

To jste řekla vy. Vítek Bárta je strašně zakomplexovaná osoba. Podívejte se, on pochází v zásadě z dobré staré pražské rodiny. Myslím, že jeho dědeček založil Vinohradskou nemocnici. Všichni členové jeho rodiny jsou doktoři, profesoři... A on má policejní akademii. Což tedy v akademických kruzích neplatí za vrchol všeho. Na druhé straně byl velmi úspěšný podnikatel. Ale že bojuje nejvíc sám se sebou, to je na něm vidět. Když ho pozorujete, jak se chová, vidíte na něm, že má strašné těžkosti sám se sebou. A velmi podstatnou roli v tom hraje jeho ješitnost, která je důsledkem právě jeho komplexů... Rozumíte?

* Možná si to měl jít řešit na psychoterapii, a ne do vysoké politiky.

Jak známo, ani mnohem těžší duševní choroby nejsou překážkou v politice. Ba dokonce některé duševní choroby přispívají k úspěchu v politice.

* Třeba narcismus?

Ne. Ale například manické sklony. Protože potom jste velmi přesvědčivá. Typickým příkladem byl svého času Vlado Mečiar. Když měl depresi, odešel do lesů a byl nezvěstný, nebo měl mánii - a to byl zpočátku velmi přesvědčivý.

* A v současné sněmovně vidíte hitparádu duševních chorob?

No... To bych ještě neřekl. Tak zlé to není.

.