Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Očekávám koaliční dohodu, nikdo by z rozvodu moc nezískal

 

Rozhovor redaktora Jana Rovenského s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Právo z 10.4.2012.

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odpovídal na otázky deníku Právo, které se týkaly úterního jednání koalice o pokračování vlády.

Myslíte si, že se koalice dohodne na pokračování vlády?

Ale jo, to myslím ano. Potíže budou pořád, ale budeme to muset vydržet. Předpokládám, že se nějak dohodneme. Člověk musí vždycky rozlišit mezi manželstvím z lásky, výhodností a nutností.

A není vaše koaliční manželství spíše zralé na rozvod?

Myslím, že není. Nikdo by z toho rozvodu moc nezískal. Předčasnými volbami se nic nezmění k lepšímu.

Vztahy v koalici ale ideální nejsou, naposledy si invektivy vyměňoval ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek s místopředsedkyní Sněmovny a VV Kateřinou Klasnovou. Nejitří jen takové výroky atmosféru?

Atmosféra po tom celém, co veverky vyváděly, je beztoho mizerná. Takže na tom už se moc pokazit nedá. Ale na druhé straně je třeba se proti nim jasně vymezit.

Kalousek v LN řekl, že v případě, že by levice po volbách nedala dohromady většinu, bylo by možné uvažovat o koalici TOP 09 s ČSSD. Lídr soc. dem. Bohuslav Sobotka něco takového odmítl. Co si o takové koalici myslíte vy?

Jsem hluboce přesvědčen, že mezi demokratickými stranami musí vždy být možnost koalice. Není správné v zásadě někoho vylučovat, považuji to za nesmysl. Volební výsledek vždy může být takový, že je člověk přinucený k nějaké koalici. A měli bychom se mezi demokratickými stranami tak ctít, že to bude vždy možné.

Když mluvíte o cti a demokratických stranách, považujete VV za demokratickou stranu?

Já doufám, že VV jsou demokrati, ale spíše je považuji za pastranu.

A nepřiléváte oleje do ohně nyní vy sám takovým výrokem?

Tak to škrtněte, nevnucuji vám to. Ptal jste se mě, jak je chápu. Myslím si, že tam demokratické volby jsou, mají všeobecné hlasování a co všechno přes internet, což svědčí o demokracii. Jiný problém je, že politické strany doteď byly postaveny na jistých a jasných hodnotách a ty tady postrádám.

Bohuslav Sobotka minulý týden jednal s premiérem Nečasem o předčasných volbách. Nyní se máte setkat se Sobotkou vy. O čem budete jednat?

Se šéfy demokratických stran se čas od času setkávám, co má na srdci, nevím. V civilizovaném a demokratickém politickém životě je běžné, že se šéfové politických stran občas setkají, vymění si názory, normálně se usadí u kafe či vínka a normálně se pobaví. Považuji to za úplně normální záležitost.

.