Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

O překračování mezí se mi už ani nechce mluvit

 

Rozhovor s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Lidové noviny z 11.4.2012.

Zárukou pro pokračování vlády jsou zájmy koaličních partnerů. Všichni by volbami ztratili, připouští bezelstně předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

* Jak z vašeho pohledu probíhalo včerejší jednání se zástupci ODS a Věcí veřejných?

Chtěl bych především zdůraznit, že jsme se soustředili a mluvili pouze o stabilizaci rozpočtu, o přizpůsobení koaliční smlouvy. Protože samozřejmě skoro po dvou letech ji musíme přizpůsobit okolnostem. Je jiná hospodářská situace a také nastaly nějaké prodlevy. Na tom všem jsme se také nakonec dohodli.

* Jaké máte záruky, že Věci veřejné neotočí jako už několikrát a dohodu dodrží? A chcete vůbec pokračovat v koalici s někým, koho jste opakovaně označili za odporný projekt z prostředí polosvěta?

Záruka je velmi prostá, a sice vlastní zájem všech dotčených stran. Každá strana by teď mohla pouze ztratit, kdyby dohodu nedodržela. To je pro mě nejlepší záruka. Jsem totiž už příliš dlouho v politice na to, abych ještě na jiné záruky než vlastní zájem věřil.

* Budete nyní VV tlačit k tomu, aby prošly nějakou sebereflexí?

Po pravdě řečeno, dle mých zkušeností, a viděl jsem toho v životě dost, je už nadlidský výkon změnit charakter vlastní strany a změnit charakter jiné strany, to je prostě nemožné. To je mimo všechny schopnosti.

* Jsou nějaké meze, které byste už u Věcí veřejných nepřekročili?

Meze jsou překročeny, kdyby jedna z koaličních stran zhatila naše cíle. Čili stabilizaci veřejných rozpočtů a dotažení reforem. A to ostatní? Nechme toho, ani se mi o tom po pravdě nechce mluvit.

.