Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: ODS přikládá Kalouskovi polínka do hranice, aby ho slavnostně upálila

 

Rozhovor redaktora Josefa Koliny s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu tyden.cz z 14.7.2012.

Zatímco za policejního prezidenta Petra Lessyho se otevřeně postavily policejní odbory, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek má v zádech svého předsedu Karla Schwarzenberga. Podle něj má ministr financí na rozdíl od Lessyho aspoň svědky.

Věříte Miroslavu Kalouskovi, že opravdu nijak nevyhrožoval policejnímu prezidentovi Petru Lessymu?

Tady stojí tvrzení proti tvrzení, a jelikož jsem vyrostl ve dvacátém století, tak při nejlepší vůli nevím, zda mi má životní zkušenost velí, abych věřil více policajtovi než ústavnímu činiteli. Navíc každý policista a tím spíš policejní prezident by měl moc dobře vědět, že když vysloví podezření, měl by mít pro ně i důkaz. Myslím, že ve výhodě je spíše Kalousek. Pokud já vím, ten telefonát proběhl cestou na Velehrad. Tehdy byli s Kalouskem v autě ještě tři další lidi. Má tedy alespoň svědky.

Lessy Kalouska vyzval, aby se podrobil zkoušce na detektoru lži. Vy byste to přijal?

Vy věříte tomu stroji, já ne.

A co když se prokáže, že měl Lessy opravdu pravdu? Co se stane poté? Odejde Kalousek z vlády? Nebo vláda padne úplně?

To by poté byla vážná situace a musel bych svolat předsednictvo strany. A museli bychom z toho vyvést konsekvence. Byla by to opravdu vážná situace. Ale zatím se mi zdá jako velice nepravděpodobná.

Zabýváte se v TOP 09 Kalouskovými někdy značně drsnými a vulgárními výroky?

Miroslav Kalousek je spíš cholerik a já naprostý flegmatik. V tom jsme naprosto opačné nátury. I já jako flegmatik ale chápu, že se v některých případech tak rozčiluje. Je toho někdy opravdu trochu moc na normálního člověka.

Snažíte se ho brzdit? Přece jen to asi straně před volbami moc nepřidává.

Přátelé mu říkají, aby trochu ubral plyn. Ale to mu nedovoluje jeho osobnost. Já jsem měl dědečka, který také vždycky vybuchl, takže to znám z rodiny. Když je člověk tohoto charakteru, těžko se ovládá. V podstatě mám ale takové lidi radši než ty tichošlápky.

Nemne si v tuhle chvíli ruce ODS, která z povzdálí celý ten humbuk kolem ministra financí pozoruje?

Oni velice tiše a šikovně přikládají polínka do hranice, protože by byli samozřejmě rádi, kdyby Mirka Kalouska teď hned slavnostně upálili. Nicméně mám dojem, že těch vnitřních rozporů v jejich straně je až příliš, aby je přebily výroky Mirka Kalouska.

Sdílíte Kalouskův názor, že jde o cílenou diskreditační kampaň proti jeho osobě?

Jak se říká, člověk by měl zpozornět, když najde v mléce pstruha. A tady jsou zkrátka indicie, které člověka vedou k jistým podezřením.

.