Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Drábek nás poškodí, ale voliči snad ocení jeho zásadovost

 

Rozhovor redaktora Jana Jiřička s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu idnes.cz z 7.10.2012.

Nucený odchod Jaromíra Drábka a obvinění jeho náměstka výsledek TOP 09 v krajských a senátních volbách negativně ovlivní, míní šéf strany Karel Schwarzenberg. Podle ministra zahraničí však část voličů možná naopak ocení, že se Drábek rychlou rezignací zachoval výjimečně čestně.

Předvolební průzkumy v krajích TOP 09 přisuzují 4 až 14 procent hlasů. Myslíte, že se vaše strana dostane do všech krajských zastupitelstev?
Doufám. Je možné, že v jednom z krajů, kde jsme pod pěti procenty ( v průzkumu v Moravskoslezském kraji strana dostala jen čtyři procenta - pozn. red. ), se tam nedostaneme. Budeme ale bojovat.

Bude vedení strany regionům doporučovat, s kým utvářet koalice, nebo to nechá na nich?
Jsou jisté koalice, které bychom jim věru nedoporučili, ale věřím, že lidé na místě jsou rozumní dost na to, aby si zvolili správné partnery.

Se kterými stranami byste tedy koalice nedoporučoval?
Asi bych nedoporučoval KSČM. Nebo v jistém kraji mají šanci dostat se do zastupitelstva bývalí, nebo vlastně stále působící náckové ( řeč je o Dělnické straně sociální spravedlnosti v Ústeckém kraji - pozn. red. ). To bych přímo zakázal.

Koho naopak ve spolupráci upřednostňujete?
Demokratické strany. Musíme se řídit podle daností v konkrétním kraji.

Věříte, že někde získáte post hejtmana?
Nevypadá to pravděpodobně, ale naděje umírá poslední.

Do boje o Senát vysíláte dvacet dva uchazečů, kolik z nich má reálnou šanci uspět?
Nejsem to schopný odhadnout, protože jsem v poslední době neměl čas si udělat důkladný rozbor dotyčných obvodů. Máme výtečné kandidáty, ale jak je teď veliký posun ve voličských preferencích a jak jsem neměl čas se tím zabývat, tak vám to nemohu říct. To bych jen plácal.

Co byste alespoň považoval za úspěch?
Vzhledem k tomu, že se naše preference v průzkumech podstatně snížily, bych byl velice šťastný, kdybychom žádný obvod neztratili ( TOP 09 obhajuje tři z pěti mandátů - pozn. red. ). A kdybychom o jeden dva posty posílili, tak bych byl velice rád.

Ovlivní obvinění náměstka Vladimíra Šišky a rezignace ministra Jaromíra Drábka volební výsledek TOP 09?
Může to ovlivnit. Přičemž doufám, že lidé také zjistí, že se pan ministr Drábek zachoval opravdu výjimečně čestně.

Takže ovlivní to spíše negativně nebo pozitivně?
Podle toho, jak noviny o tom referují, mám obavy, že spíše negativně. Někteří si ale snad opravdu řeknou, že strana, která má takového ministra, stojí za to.

Vnímáte ve straně kvůli této věci nervozitu?
Ne. Když se člověk při procházce dostane do deště, tak z toho nemá být nervózní. Někdy se stanou nepředvídané věci. A že naše strana není společnost svatých a že tam či onde se někdo najde, který podlehne pokušení, s tím se vždycky počítá. Z hlediska statistiky ještě vypadáme velice dobře.

Jak jste spokojený s předvolební kampaní a měl jste čas se jí účastnit?
O kampani nemám úplně blbé zprávy. Lidé ale samozřejmě nejsou spokojení, úsporná opatření nás nedělají populární. Že i skandály členů vlády, kteří nepatří k našemu uskupení, nás poškozují, to je mi také jasné. Já jsem měl příliš málo času, abych se na kampani podílel. Až teď o víkendu udělám jeden výlet.

.