Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Proč mám být

 

Odpověď ministra Karla Schwarzenberga v rozhovoru s prezidentskými kandidáty v deníku MF Dnes z 9.11.2012.

Karel Schwarzenberg:

Protože umím říkat „Ne!"

Proč bych se měl stát prezidentem České republiky? Jsem přesvědčený, že pro funkci hlavy státu mám tu nejlepší možnou průpravu. Po svém návratu z nuceného pobytu v zahraničí jsem se přihlásil do služby a nastoupil do prezidentské kanceláře jako kancléř Václava Havla. Znám řadu předních světových politiků, získal jsem mezinárodní zkušenosti a cenné kontakty. Ty nyní nabízím ve prospěch země.

Celý svůj život jsem se snažil pracovat a konat tak, abych napomáhal věcem, o kterých jsem přesvědčen, že jsou správné. I proto jsem v osmdesátých letech minulého století přijal kandidaturu na šéfa Mezinárodního helsinského výboru, organizace hájící lidská práva.

Říkám, že jednou z nejdůležitějších vlastností politika je schopnost říci někdy rozhodné ne a při tom setrvat. České dějiny dokazují, že v kritických okamžicích národa se všichni dívají na prezidenta a spoléhají na něho. Víme o tragických následcích, když prezident v tomto okamžiku uhnul a nehájil svobodu demokratické země. Já jsem své postoje a názory dokázal prosazovat v jakékoli době a totéž budu činit i nadále. Česko je bohužel zasažené korupcí a právě tato skutečnost silně podlamuje důvěru lidí v politiku. Pozitivně vnímám skutečnost, že se v poslední době daří úspěšně odhalovat mnohé nezákonné korupční praktiky. Jako prezident budu tento směr podporovat mimo jiné jmenováním morálně nezpochybnitelných a odvážných lidí do funkcí soudců.

Chci pro Česko získat vliv na mezinárodním poli, který - zejména pokud jde o Evropskou unii - bohužel ztrácíme. Jsme totiž považováni za zlobivé jednotlivce, a proto nemáme žádné výraznější slovo. Zde vidím velký prostor pro uplatnění svých kontaktů a zkušeností. Jako prezident bych nastartoval potřebné změny. Prezident má z titulu hlavy státu morální autoritu a jistý vliv a je na něm, jak významný ten vliv je. Chci vrátit důstojnost prezidentskému úřadu a vůbec zvýšit respekt lidí před politikou, a dokonce i před politiky.

.