Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg a Nečas: Izrael má právo se bránit

 

Rozhovor s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu tyden.cz z 18.11.2012.

Pane Schwarzenbergu, v pondělí letíte do Bruselu na jednání Rady pro zahraniční záležitosti a Rady pro obecné záležitosti. Bude se tam projednávat i současný konflikt mezi Izraelem a Hamasem?

Asi ano.

Jaké bude stanovisko České republiky?

Že se musí usilovat, aby bylo co nejrychleji sjednáno příměří, aby ustalo střílení z obou stran. A především, že musejí přestat ty útoky raketami. Izrael má právo se bránit. Musíme tentokrát Izrael velice pochválit za to, že na rozdíl od roku 2008 (kdy zahájil operaci Lité olovo s cílem přimět Hamas, aby přestal ostřelovat izraelské území. Konflikt skončil 18. ledna 2009 po 22 dnech příměřím a vyžádal si na 1400 mrtvých Palestinců a 13 Izraelců a velké materiální škody - pozn. red.) se vyvaroval velkých útoků s mnoha mrtvými a raněnými. Tentokrát ty útoky jsou velice dobře cílené a jsou mířené opravdu na vojenské cíle.

Má Evropa možnost do toho konfliktu zasáhnout aspoň jako mediátor, zprostředkovatel?

Zprostředkovatel je možný pouze tehdy, chtějí-li to obě strany. To závisí na obou stranách, jestli nás chtějí. Já si myslím, že ta jednání přímo probíhají.

Budou při tom jednání mezi jednotlivými zeměmi EU rozdílná stanoviska nebo bude Evropa spíše jednotná?

Asi budou různé názory. Když je 27 zemí, tak není možné, aby byli všichni jednoho názoru. Až po jednání se na nějakém stanovisku sjednotí.

Máte informace, jak ten konflikt probíhá a jestli se nějak dotkl českých občanů, kteří v jeho místě pobývají?

Žádné informace o tom, že by byl někdo v ohrožení, nemám. Byla tam dokonce vedoucí mé kanceláře. A myslím, že v Izraeli je to spíše klidné a žádní naši občané podle dostupných informací ohroženi nejsou.

.