Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vondrův konec je tragédie, říká Schwarzenberg

 

Rozhovor redaktora Jana Kálala s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu lidovky.cz z 28.11.2012.

Demise ministra obrany Alexandra Vondry je smutnou zprávou pro jeho dlouholetého přítele, předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. V rozhovoru pro Lidovky.cz vyzdvihl Vondrovo pracovní nasazení i znalosti a připomněl, kdo je kmotrem jeho syna.

Lidovky.cz: Konec Alexandra Vondry ve vládě. Co to pro vás znamená? Jak to hodnotíte? Znáte se dlouho...
Je mi to velice líto, poněvadž se známe a jsme přáteli asi čtvrt století. A považuji to za velkou ztrátu pro českou zemi, že odchází z politiky, neboť měl opravdu výjimečné znalosti v zahraničně-bezpečnostní politice a pracoval s plným nasazením. Vlastně od té doby, co před více než třiceti lety vstoupil do Charty 77, podepsal ji, tak pracoval.

Měl opravdu plné nasazení. Pro mne je to tragédie. Je to opravdu smutné pro nás všechny. Já vím, že mu spousta lidí vyčítalo, že nebyl oblíbený. Ale byl opravdu výborný ministr. Je to také osobní tragédií pro něho, poněvadž on tou politikou žil.

Lidovky.cz: Ale jeho demisi požadovali i vaši spolustraníci. Stačí se podívat na dobu před rokem a půl, jak vystupoval pan Kalousek nebo pan Gazdík.
To je politika. Ano, popravdě řečeno, on Saša také útočil dosti na Kalouska. Takže bych řekl, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. To je jedna věc. Druhá věc je můj osobní vztah k němu. Jsem kmotr jeho syna, rozumíte.

Lidovky.cz: Hodně se mluví o změnách ve vládě. Mluví o vámi pan premiér o složení vlády? Nebo do toho TOP 09 nijak nevtahuje?
Je to výlučné právo premiéra navrhnout panu prezidentovi člena vlády.

Lidovky.cz: Vy připouštíte nějaké změny v řadách svých ministrů?
Prozatím ne. Ale koho si ODS vymění, do toho premiérovi nebudu kecat.

.