Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jsem zastáncem aktivní a kladné evropské politiky

 

Rozhovor s ministrem Karlem Schwarzenbergem v TRADE NEWS z 17.12.2012

* Čím se budete zabývat, nebudete-li zvolen?

Do konce tohoto volebního období bych pokračoval v práci na Ministerstvu zahraničních věcí a poté, co bych skončil, bych pomalu z politiky odcházel.

* Kdo by měl v případě vašeho volebního vítězství tvořit váš nejbližší tým?

Je velkou pravdou, že velmi záleží na tom, koho si člověk do týmu vybere. Já bych se řídil v každém případě tím, že bych do tohoto týmu nepřibíral žádné politiky, nýbrž profesionály, tedy úředníky. Kancelář prezidenta republiky je úřad jako každý jiný. Například i takový kancléř by měl být především úřednickou funkcí. Očekávám, že bude schopen mluvit s reprezentanty všech politických stran a zároveň by měl mít znalosti v oblasti ústavního práva.

* Tato předvolební kampaň by měla být jakýmsi předobrazem budoucích prezidentských kampaní i z pohledu vynaložených finančních prostředků. Na kolik si myslíte, že přijde ta vaše?

Současné náklady jsou 14 až 15 milionů korun, celkem v prvním kole mám příslib příspěvků za zhruba 25 milionů korun, v druhém pak 10 milionů korun. Co se týče financování, mám od počátku kampaně otevřený transparentní účet. Každý se na něj může podívat na internetu. Je možné tam vidět menší částky stejně jako největší příspěvky. Nejvíce, pět milionů korun, mi zatím poslali pan Libor Winkler z firmy RSJ a TOP 09.

* Jak hodnotíte evropský integrační proces a jakou roli by v něm měla hrát Česká republika?

Musíme vycházet z pohledu na mapu. Česká republika je malou zemí v srdci Evropy. A jako srdce Evropy musíme tlouci a ze srdce má něco proudit, proto jsem zastáncem aktivní a kladné evropské politiky. Jiná možnost pro nás ve skutečnosti neexistuje. Možná, kdybych byl ministrem zahraničí Islandu, bych mohl uvažovat jinak, co se týče možností integrace. Tuto možnost my nemáme - všichni naši sousedé jsou součástí Evropské unie, a proto se domnívám, že nejlepší variantou pro tuto zemi je v rámci této struktury dobýt místo, které je naše. Na tom je ale třeba zapracovat. Máme veškeré šance dostat se na stejné pozice, na kterých jsou srovnatelné nebo i menší státy, byť před námi měly náskok dřívější demokracie i integrace. Třeba Belgie či Lucembursko mají v EU velký vliv díky aktivní a pilné práci. Já chci přispět k tomu, abychom si vydobyli podobné postavení. Nesmíme být stále v opozici proti všemu, to je cesta na okraj.

* Považujete současný stav české ekonomické diplomacie za vyhovující?

Co se týče našich obchodních zájmů, Ministerstvo zahraničí provedlo zcela zásadní reformu. Dříve docházelo ke střetu činností lidí z Ministerstva průmyslu a obchodu a právě Ministerstva zahraničí. Dnes je to tak, že celé velvyslanectví v jakékoli zemi má jasně definovány odpovědnosti a pravomoci v oblasti zahraniční politiky naší země a tato dříve velmi komplikovaná struktura se dnes výrazně zjednodušila. Stejně tak je kladen velký důraz na ekonomický a obchodní styk ambasád v daných zemích, toto je pro nás dlouhodobě priorita a budeme v tom pokračovat.

.