Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nerad bych proti Zemanovi vedl kampaň plnou osobních útoků, říká Schwarzenberg

 

Rozhovor redaktorky Kateřiny Eliášové na webovém portálu ihned.cz z 12.1.2013

Byl to finiš na poslední chvíli. Předseda TOP 09 a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg patřil ještě na začátku prezidentské kampaně spíš k outsiderům. Nakonec jej od vítězného Miloše Zemana v prvním kole volby dělilo necelých 42 tisíc hlasů.

Ministra zahraničních věcí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga čeká v pětasedmdesáti letech možná ještě jedna významná funkce. S Milošem Zemanem postoupil do druhého kola historicky první přímé volby prezidenta. O tom, kdo v březnu nahradí na Hradě Václava Klause, se rozhodne už za čtrnáct dní.

Do druhého kola jdete s Milošem Zemanem, který svou kampaň odstartoval. Upozornil, že jste členem vlády, která dělá nepopulární reformy. Budou podle vás lidé volit protestně proti vládě?

Lidi nejsou tak blbí, aby si pletli volby ve sněmovně s přímou volbou prezidenta. Nezříkám se odpovědnosti za vládu, jíž jsem členem. Naopak jsem přesvědčen, že za některé nepříjemné kroky nám budou v budoucnosti vděční. Když se podíváte na finanční situaci České republiky, jsme skvěle připraveni do budoucna.

Jaká bude taktika, jak se pokusíte na svou stranu nalákat levicové voliče?

Měli by si uvědomit, že rozdělení pravice a levice u nás je poněkud nesmyslné. Jsem konzervativní politik, nikoliv pravicový. Nepovažuji se za člověka, který je pro opravdového sociálního demokrata nepřijatelný. Je fakt, že komunističtí voliči mě asi ne dostatečně ocení.

Jak bude vypadat vaše kampaň? Bude namířena třeba i proti Miloši Zemanovi?

Měl bych určitě říct, co bych jako prezident dělal. K té druhé části otázky - jenom když mě k tomu přinutí. Nerad bych vedl kampaň plnou osobních útoků. Asi se tomu nevyhnu, ale byl bych rád, abych toto nedobré pole opustil.

Byl jste dlouho spíše outsiderem prezidentské volby, nakonec jste skončil druhý. Co podle vás rozhodlo?

Přikládám úspěch svému skvělému týmu, který pracoval na plné obrátky. Je to především jejich zásluha.

Proč tu s vámi ve volebním štábu není ministr financí Miroslav Kalousek?

Odpočívá, v neděli musí jet na sjezd TOP 09 na Vysočině. Telefonoval jsem s ním, podle něj to není stranická záležitost. Má pravdu, je to něco úplně odděleného.

Využijete podpory některých neúspěšných kandidátů?

Někteří to už udělali, jsem jim nesmírně vděčný. Budu mluvit s každým, kdo soutěžil, a uvidíme, kdo mě ještě podpoří.

Zveřejníte už jména svých nejbližších spolupracovníků, které byste chtěl mít na Hradě?

Nebudu to říkat, oznámím to až v okamžiku, pokud budu zvolen.

Proč? Voliči by podle vás neměli dopředu vědět, s kým chcete spolupracovat? Mohou se rozhodovat i podle toho...

Já myslím, že ne. Kancelář prezidenta republiky považuji za normální úřad. Přizval bych tam úředníky, u kterých vím, že mají odpovídající vlastnosti. Nepřizval bych tam lidi vyhraněné ideologicky nebo kvůli tomu, že jsou členy TOP 09 nebo Starostů, nýbrž na základě jejich pracovních výsledků. Jediný, kdo by neměl být úředník, je tiskový mluvčí. Ten by měl mít zkušenosti v novinařině, ten asi bude z jiného prostředí.

Měl by mít ministr Kalousek vliv na složení rady ČNB?

Byl by jeden z několika odborníků, se kterým bych se poradil. Ptal bych se rovněž bývalých členů bankovní rady, tak i jiných významných politiků či členů rozpočtového výboru sněmovny.

Myslíte si, že vám k úspěchu pomohl odkaz Václava Havla, se kterým jste spolupracoval? Ostatně na vaší kampani spolupracují lidé, kteří pomáhali organizovat pohřeb bývalého prezidenta.

Měl jsem hroznou radost, že tito lidé mě podpořili, že na mě staří kolegové nezapomněli.

.