Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Nerad bych vedl kampaň plnou osobních útoků

 

Rozhovor s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku E 15 z 12.1.2013

Překvapivý postupující do druhého kola přímých prezidentských voleb v Česku, současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, se hodlá soustředit spíše na vysvětlování kroků, které by jako prezident na Hradě činil. Ačkoli se dá očekávat, že Zeman pojme svou kampaň jako kritiku Schwarzenberga i vlády, v níž působí, sám se bude chtít osobním útokům vyhnout.

Zatím ani neprozradí, koho by si sebou na Hrad vzal jako nejbližší spolupracovníky. „Nepřizval bych tam lidi z ideologické pozice nebo kvůli tomu, že jsou členy strany TOP 09 nebo Starostů, ale na základě jejich pracovních výsledků. Je to část státní správy, takže považuji za správné, aby tam byli úředníci," řekl Schwarzenberg novinářům v sobotu v podvečer po vyhlášení výsledků prvního kola.

Miloš Zeman už řekl, že jste člověk přítomnosti, že je to celé o tom, že budou lidé hlasovat proti vám právě proto, že sedíte ve vládě, která dělá nepopulární reformy. Jak daleko mohou lidé volit právě takto protestně proti vládě?

Myslím, že lidé nejsou tak blbí, aby si pletli volby do sněmovny a volbu prezidenta. Samozřejmě se o to pokouší, já se nezříkám odpovědnosti za vládu, které jsem členem, to ne. Naopak jsem přesvědčen, že za některé nepříjemné tvrdé kroky nám budou v budoucnosti vděční, protože když se podíváte na finanční situaci ČR a její rating, tak jsme skvěle připraveni do budoucna. Jsem přesvědčen, že během příštích dvou let se to projeví.

Rozdělení na pravici a levici je poněkud nesmyslné, poněvadž některé chování levicových politiků je dosti doprava, a pravice si není jistá, co znamená pravice, levice ostatně také ne

Jaká bude taktika, budete se snažit získat na svou stranu právě levicové hlasy?

Měli bychom si uvědomit, že rozdělení na pravici a levici je poněkud nesmyslné, poněvadž některé chování levicových politiků je dosti doprava, a pravice si není jistá, co znamená pravice, levice ostatně také ne. Já tvrdím, že jsem konzervativní politik, nikoli pravicový, to je něco odlišného. V mém minulém životě jsem měl přátelské vztahy s mnohými významnými sociálními demokraty a mám je dodnes. Nepovažuji se za člověka, který je pro opravdového sociálního demokrata nepřijatelný. Něco jiného je, že asi příznivci strany komunistické mě nedostatečně ocení.

Jak bude vypadat vaše kampaň, když témata, které půjdou proti vám, se budou odrážet od současné vlády, jejího balíčku a tak dále. Která témata budete nastolovat vy?

Spíše to, co je úkolem prezidenta a co je v jeho možnostech a co by prezident Schwarzenberg - pokud bude zvolen - dělal.

Zeptáme se jinak - bude Vaše kampaň nyní více zaměřena na osobu Miloše Zemana, na jeho chyby v minulosti, na věci, které považujete za negativní?

Jenom, pokud mne k tomu přinutí. Já bych nerad vedl kampaň plnou osobních útoků. Asi se tomu nevyhnu, ale rád bych byl, kdybychom to nedobré pole opustili.

Pomohl k postupu do druhého kola a úspěchu odkaz Václava Havla? Byli jste přátelé, byl jste jeho kancléřem, lidé z vašeho štábu se podíleli na loňském rozloučení se zesnulým exprezidentem v pražské Lucerně...

Samozřejmě se hlásím k odkazu Václava Havla naprosto jasně a nepochybuji o tom. Měl jsem velkou radost, že i lidé, s nimiž jsem spolupracoval před 20 lety a rozešel jsem se s nimi 31. prosince 1992 (při rozdělení federativní republiky), mě podpořili. To byla velká radost, že staří kolegové na mě nezapomněli.

Miloš Zeman Vás činí spoluodpovědným za nepopulární zákony této vlády. Za co je podle Vás odpovědný on?

Bamberg, Olovo, opoziční smlouva.

Byl jste dlouhou dobu spíše outsider volby, nakonec jste druhý. Co podle Vás rozhodlo, že jste to nakonec strhnul na svou stranu?

Přičítám to mému skvělému týmu, opravdu pracovali svorně na plné obrátky. Je to jejich zásluha.

Věříte ještě průzkumům veřejného mínění? Podle nich jste měl dostat šest, sedm procent a nakonec jste získal téměř 24 procent...

Mnoho se pohnulo teprve v povánoční době. Najednou si lidé uvědomili, že je to opravdu významná volba a kvůli amnestii i jiným okolnostem si uvědomili, že prezident je významná politická osobnost. Lidé to chápali spíše jako reprezentativní osobu, jak se lidově říká „kladeč věnců" a najednou vypozorovali, že má velmi důležité politické úkoly a začali se rozhodovat politicky.

Proč tady dnes není pan Kalousek? Proč s vámi neslaví?

Pokud vím, tak odpočívá, protože musí už v neděli jet na sjezd TOP 09 na Vysočinu a tudíž si dnes dá pohov a připravuje si práci. Telefonoval jsem s ním a říkal: `To je prezidentská kampaň, nikoli stranická záležitost`. A má pravdu. Jsem vděčný straně TOP 09, že mě navrhla, stejně jako Starostům a nezávislým. Nicméně jsou to dva odlišné čaje a měli bychom to od sebe oddělit. Kalousek ví, že prezidentská kampaň je o něčem jiném než o straně.

Opustíte stranu a vládu, když se stanete prezidentem?

Samozřejmě.

Ohlásíte to, když budete zvolen?

Co se týče vlády, to se musím domluvit s panem premiérem, aby vše proběhlo hladce, například domluvit, kdo by měl být mým nástupcem a podobně. To bude nějaký čas trvat. Členství ve straně bych složil v okamžiku, kdy budu zvolen.

Bude s vámi v případě zvolení na Hradě Vaše paní a učí se česky?

Ona se učí česky, bohužel to musela kvůli své nehodě, kterou měla před 20 lety, přerušit, poněvadž se tehdy musela soustředit na rehabilitaci. Byla tehdy zcela ochromena, nyní je jakž takž pohromadě. Asi nebude moci přebírat veškeré povinnosti, které jsou obyčejně spojené s úkolem první dámy, protože je přece jen těžce postižená. Ve Vídni jsme byt upravili tak, že se tam může bezpečně pohybovat, tady bychom museli vše přebudovat... Ale dnes mi volala a blahopřála mi. Sledovala to v České televizi, kterou můžeme ve Vídni sledovat. Když to bylo jasné, jak to dopadne, tak mi zavolala a velmi mi blahopřála. Měla z toho velkou radost.

Využijete v následující kampani podporu kandidátů, kteří neuspěli?

Někteří mi podporu vyjádřili, za to jsem vděčný. Budu mluvit s každým, kdo nepostoupil, už jen ze zdvořilostních důvodů, a uvidíme.

Řeknete již před druhým kolem, kdo budou případně Vaši nejbližší spolupracovníci na Hradě?

Nebudu to nyní říkat. Oznámím to až v okamžiku, kdy budu zvolen.

Ale voliči se podle toho budou možná rozhodovat?

Myslím, že ne. Řekl jsem již, že to bude kancelář prezidenta republiky, kterou považuji za normální úřad. Přizval bych tam proto úředníky, o kterých vím, že mají odpovídající vlastnosti. Nepřizval bych tam lidi z ideologické pozice nebo kvůli tomu, že jsou členy strany TOP 09 nebo Starostů, ale na základě jejich pracovních výsledků. Je to část státní správy, takže považuji za správné, aby tam byli úředníci. Jediný, kdo asi nebude úředník, je tiskový mluvčí, pro které úřednická kariéra není obvykle vhodná a měl by mít zkušenosti z novinařiny či podobně. Takže ten asi bude z jiného prostředí než úřednického.

Měl by po Vašem případném zvolení Miroslav Kalousek vliv na složení rady ČNB?

Byl by jeden z několika odborníků, se kterými bych se poradil. Nebyl by jediný, neměl by rozhodující vliv, zeptal bych se například bývalých členů bankovní rady a snad i jiného významného politika, třeba člena rozpočtového výboru, prostě někoho, kdo tomu rozumí.

.