Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: O úspěchu rozhodla i amnestie, post ministra zvážím

 

Rozhovor redaktorů Romany Navarové a Jana Jiřičky s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu idnes.cz z 12.1.2013


K úspěchu v prvním kole prezidentských voleb přispěla i amnestie Václava Klause, míní Karel Schwarzenberg. Lidé podle něj zjistili, že role hlavy státu rozhodně není bezvýznamná. S premiérem Petrem Nečasem bude jednat o svém dalším setrvání v čele ministerstva zahraničí.

Co říkáte volebnímu výsledku?
Mám z toho velkou radost a cítím ohromnou vděčnost nejen k voličům, ale i svému skvělému týmu, těm nesčetným mladým lidem, kteří pracovali s ohromným nasazením.

Zaskočilo vás to?
Tak velké vítězství ano, překvapilo mě to.

Jak náročná pro vás byla kampaň?
Bylo to namáhavé, ale tak strašné to nebylo.

Co říkáte silné podpoře v posledních týdnech, která přišla z internetu, především sociálních sítí?
Z toho jsem měl radost a musím říci, že mě ty příspěvky potěšily.

Dlouho to vypadalo na duel Zeman, Fischer, kdy myslíte, že se to zlomilo?
Mám dojem, že po Vánocích lidé zaznamenali, že volba je důležitější, než se na začátku zdálo. Bezesporu se společnost politizovala i amnestií a vším ostatním. Najednou lidi zaznamenali, že prezidentský úřad má přeci jen svou váhu. Někteří to před tím chápali jako kladeče věnců. Zjistili, že jde o víc.

Někteří voliči vám vyčítají spojení s TOP 09 a jejím místopředsedou Miroslavem Kalouskem. Nepřemýšlíte, že byste se vzdal členství ve straně už nyní?
Nevidím teď k tomu důvodu. Především také musím poděkovat členům TOP 09 a Starostům za podporu. Slíbil jsem, že odstoupím ze všech stranických funkcí, když se stanu prezidentem.

Co se týká funkce ministra a místopředsedy vlády?
To se ještě musím domluvit s panem premiérem.

Jak bude vypadat kampaň v příštích dvou týdnech, které máte před sebou.
Nebude velmi odlišná od nynější kampaně, doufám, že se zachová férový ráz, který doteď měla.

Co budete dělat zítra, kdy je neděle? Budete odpočívat, nebo hned naskočíte do kampaně?
Ne, budu muset už zítra makat. Musíme se domluvit na přípravě, bude plno práce.

Částečně vás podpořil Jiří Dienstbier, půjdete za ním a požádáte sociální demokracii o podporu?
Byl bych velice šťastný, kdyby mě sociální demokracie jako strana, nebo jednotliví sociální demokraté podpořili. S Jiřím Dienstbierem je to osobní věc, jeho otec byl mým přítelem dvacet pět let, skoro ve všech věcech jsme si rozuměli. Podpořil jsem ho i do Senátu, byl to významný člověk. S Jiřím Dienstbierem si tedy mám blíže než s každým jiným kandidátem.

Co byste vzkázal všem voličům, kteří dorazili ve vysokém počtu?
Děkuji všem, kteří se rozhodli opravdu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,. Naprosto chápu, že lidé volili i Jiřího Dienstbiera, Táňu Fischerovou, paní Roithovou, plně respektuji, že pro některé jsou sympatičtější než já.

Jak hodnotíte, že Miloš Zeman hned ve vystoupení po prvním kole vytáhl protivládní munici. Vypadá to, že vám bude předhazovat neúspěchy této vlády.
To bylo v očekávání. Jsou to témata voleb do Sněmovny, při nich se rozhoduje o politice vlády. Zatímco prezidentská volba je volba správné osobnosti na Hrad. To jsou dvě odlišná témata, když to někdo chce smíchat, tak budiž.

Neuškodí vám, že před druhým kolem bude hlasování o nedůvěře vládě?
Myslím, že to nebude mít převeliký vliv.

.